لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

استقبال پرزیدنت ترامپ از اعلام آمادگی کره شمالی برای مذاکره با آمریکا


به دنبال اعلام لغو دیدار برنامه ریزی شده سران ایالات متحده و کره شمالی توسط پرزیدنت ترامپ و واکنش پیونگ یانگ به آن، رئیس جمهوری ایالات متحده از اعلام آمادگی کیم جونگ اون برای برگزاری این دیدار و مذاکره با آمریکا استقبال کرد.

دیدار سران آمریکا و کره شمالی پیشتر قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود. اما پرزیدنت ترامپ صبح پنجشنبه در نامه‌ای به کیم جونگ اون از لغو این دیدار تاریخی، به دلیل اظهارات «خصمانه و تند» اخیر دولت او، خبر داد.

وزارت امور خارجه کره شمالی ساعاتی بعد در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش پرزیدنت ترامپ برای حل بحران در شبه جزیره کره گفت، پیونگ یانگ آماده است برای رفع مشکلاتی که به برگزاری دیدار تاریخی رهبران دو کشور بیانجامد، گام بر دارد.

رئیس جمهوری آمریکا صبح جمعه در توئیتی از این واکنش استقبال کرد و نوشت «دریافت بیانیه گرم و مفید از کره شمالی خبر خیلی خوبی است. به زودی خواهیم دید به کجا خواهد انجامید، که امیدوارم صلح و رفاه طولانی و بادوام باشد. تنها زمان (و استعداد) مشخص خواهد کرد!»

پرزیدنت ترامپ در نامه خود به رهبر کره شمالی، که از ادبیات محترمانه‌ای برخوردار بود، ضمن گلایه از لحن تند اخیر مقام‌های کره شمالی، تلاش کیم جونگ اون را برای برگزاری دیدار ماه آینده ستود و از اقدام او برای آزادی سه آمریکایی زندانی از آن کشور نیز قدردانی کرد.

با این حال رئیس جمهوری آمریکا، هم در آن نامه و هم در اظهارات روز گذشته خود در کاخ سفید، درهای دیپلماسی را برای مذاکره با کره شمالی جهت حل و فصل تهدید هسته‌ای آن کشور و خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره باز گذاشت و گفت موفقیت چنین دیداری بستگی به کیم جونگ اون دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG