لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

کره شمالی تونل های مربوط به آزمایش‌های هسته‌ای را منفجر کرد


تصویر ماهواره ای دیجیتال گلوب از سایتی که کره شمالی آزمایش های هسته ای خود را در آن انجام داده است - ۲۳ مه ۲۰۱۸
تصویر ماهواره ای دیجیتال گلوب از سایتی که کره شمالی آزمایش های هسته ای خود را در آن انجام داده است - ۲۳ مه ۲۰۱۸

کره شمالی ظاهرا به یک وعده خود عمل کرد و روز پنجشنبه تونلی را که از آن برای آزمایش های هسته ای استفاده می شد، منفجر کرد.

به گزارش رویترز، این اقدام بخشی از گام هایی است که تنش در شبه جزیره کره را کاهش داده است. با اینحال روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ اعلام کرد دیدار دو رهبر لغو شده است.

پرزیدنت ترامپ در نامه خود لغو این دیدار را به دلیل رفتار خصمانه کره شمالی اعلام کرد؛ با این حال از کیم جونگ اون خواست زمانی که آماده دیدار است، اعلام کند.

شبکه آمریکایی سی.ان.ان گزارش داد، نمایندگان این شبکه از فاصله حدود ۵۰۰ متری شاهد انفجار تونل های شماره دو، سه و چهار بودند.

کره شمالی همه شش آزمایش هسته ای خود را در سایت «پونگ گیه -ری» انجام داده بود که شامل تونل هایی زیر کوه منتاپ در شمال شرق کشور بود.

گروه کوچکی از رسانه های بین المللی به انتخاب مقامات کره شمالی شاهد تخریب تونل بودند. پیونگ یانگ می گوید تخریب تونل سندی است که نشان می دهد کره شمالی به پایان دادن به آزمایش های هسته ای متعهد است.

تخریب تونل ها حدود ساعت ۱۱ صبح آغاز شد. رسانه های کره جنوبی گزارش داده اند با صدای یک انفجار عظیم که کوه منتاپ را لرزاند، سنگ های شکسته و خاک از ورودی تونل بیرون زد. پس از مدتی نیز یک تونل دیگر و تاسیسات دیگری منجر شد و بعد از آن نیز تونل سوم تخریب شد. رسانه های کره جنوبی گفته اند یک تاسیسات دیگر نیز منهدم شده است.

کره شمالی در ماه آوریل اعلام کرد که آزمایش های هسته ای و موشکی را متوقف می کند و سایت آزمایش موشکی را نیز بر می چیند و در عوض به دنبال توسعه اقتصادی و صلح می رود.

با این حال کره شمالی به تقاصای آمریکا برای رها کردن یکجانبه زرادخانه هسته ای و موشک های بالیستیک خود اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG