لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

ساعتی قبل از سخنرانی جان کری؛ ترامپ: اسرائیل، قوی باش تا بیایم


تنها ساعتی قبل از سخنرانی جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره خاورمیانه و مسئله اسرائیل و فلسطینی ها، دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در یک پیام توئیتری سیاست خارجی اوباما درباره اسرائیل و توافق ایران را مورد انتقاد قرار داد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۸ دی در توئیتر خود نوشت پایان دوستی با اسرائیل در دولت وقتی آغاز شد که با ایران توافق شد. اکنون سازمان ملل. روز سوگند به سرعت فرا می رسد.

اشاره آقای ترامپ به رای ممتنع است که آمریکا به قطعنامه مخالف شهرک سازی اسرائیل در شورای امنیت داد.

با اینکه معمولا آمریکا طرح های علیه اسرائیل را وتو می کند اما در رای گیری جمعه گذشته به این قطعنامه که اسرائیل را از شهرک سازی در سرزمین های مورد ادعای فلسطینی ها منع می کند، رای ممتنع داد تا تصویب شود. این اقدام دولت اوباما با واکنش تند جمهوریخواهان در کنگره روبرو شد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه در توئیت دیگری نوشت: تمام تلاشم را خواهم کرد که دستورات و بن بست های فتنه آمیز رئیس جمهوری O (اوباما) را لغو کنم. فکر می کردم دوره انتقالی آرام باشد؛ اما نیست.

جمهوریخواهان با طرح هایی چون بیمه درمانی موسوم به اوباماکر مخالف هستند و حال آقای ترامپ می گوید قصد دارد برخی از سیاست های خارجی دولت فعلی را هم تغییر بدهد.

ترامپ روز چهارشنبه در توئیت دیگری نوشت « ما نمی توانیم اجازه بدهیم که اسرائیل اینطور تحقیر و بی احترامی ببیند. آنها دوستان ارجمندی برای آمریکا هستند؛ اما ...»

آمریکا و اسرائیل در سالهای اخیر روابط سردی داشتند اما ترامپ می گوید قصد دارد این مسیر را تغییر بدهد. او پیشتر اعلام کرد دیوید فریدمن را که یک طرفدار شهرک سازی های اسرائیل است، به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل برگزیده است.

دولت اوباما می گوید بارها خصوصی و علنی به اسرائیل برای توقف شهرک سازی تذکر داده است. به عقیده مقام های دولت اوباما، شهرک سازی در سرزمین مورد ادعای فلسطینی ها مانع روند صلح و ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG