لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

دیوید فریدمن، گزینه ترامپ برای سفیر آمریکا در اسرائیل کیست


دونالد ترامپ و دخترش ایوانکا در کنار دیوید فریدمن (چپ) - عکس بلومبرگ
دونالد ترامپ و دخترش ایوانکا در کنار دیوید فریدمن (چپ) - عکس بلومبرگ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، روز دوشنبه دیوید فریدمن، یک وکیل در حوزه ورشکستگی، را گزینه خود برای سفیر آمریکا به اسرائیل اعلام کرد.

دیوید فریدمن، وکیل ورشکستگی و فرزند یک خاخام ارتودکس یهودی است. ولی از همه مهمتر، او نقطه مخالف پرزیدنت اوباما است: آقای فریدمن از طرفداران پروپاقرص شهرک‌سازی های اسرائیل است، و در حالیکه به شدت از دولت اسرائیل دفاع می کند، با به رسمیت شناخته شدن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل نیز مخالف است.

به نوشته واشنگتن پست، آقای فریدمن به اندازه ای به جناح راست تمایل دارد که بسیاری از حامیان اسرائیل نگرانند او بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، را تندرو تر کرده و در نتیجه فرایند برقراری صلح با فلسطینی ها را خدشه دار کند.

آقای ترامپ گزینه خود را هنگامی اعلام کرد که روز جمعه، سوم دی، شورای امنیت سازمان ملل با رأی ممتنع آمریکا موفق شد تا قطعنامه توقف شهرک‌سازی ها توسط اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینی را تصویب کند.

عدم استفاده از وتو از سوی کابینه اوباما، موجی از انتقادات شدید را علیه کابینه او بر انگیخته است. آقای نتانیاهو روز جمعه حین «شرم آور» خطاب کردن این قطعنامه گفت از مفاد آن تبعیت نخواهد کرد.

ترامپ: فریدمن دوستی دیرینه و مشاوری معتمد برای من

به گزارش رویترز، ده روز پیش تیم انتقال قدرت رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرد دیوید فریدمن به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل معرفی خواهد شد. او برای احراز این سمت مانند سایر سمت های دولت نیاز به اخذ رای سنا را دارد.

پیشتر آقای ترامپ در زمان معرفی فریدمن در بیانیه ای اعلام کرد: فریدمن دوستی دیرینه و مشاوری معتمد برای من است. در حالی که ما ضمن تقویت روابط با متحدانمان، برای صلح در خاورمیانه تلاش می کنیم، روابط مستحکم او با اسرائیل، پایه و اساس ماموریت دیپلماتیک او است و این یک امتیاز فوق العاده برای کشورمان خواهد بود.

دیوید فریدمن مدرک خود در رشته حقوق را از دانشگاه کلمبیا در نیویورک گرفت و در زمانیکه آقای ترامپ به خاطر رکود کازینوهایش در شهر «آتلانتیک سی تی» ایالت نیوجرسی، اعلام ورشکستگی کرد، آقای فریدمن وکیل او شد و در دادگاه از او دفاع کرد.

آقای نتانیاهو تا کنون واکنشی به این گزینه دونالد ترامپ برای سفیر آمریکا در اسرائیل نشان نداده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG