لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

چرا آمریکا مانع تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل نشد؟


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه قطعنامه‌ای را با رأی ممتنع آمریکا به تصویب رساند که شهرک‌سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی از سال ۱۹۶۷ میلادی به این سو، از جمله در شرق اورشلیم، را «فاقد اعتبار حقوقی» دانسته و خواستار «توقف» این ساخت و سازها توسط اسرائیلی‌ها شده و می‌گوید این اقدامی «اساسی» برای نجات «راه حل دو کشور» مستقل به منظور رسیدن به صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی هاست.

ایالات متحده در چند دهه اخیر چندین قطعنامه شورای امنیت در مورد اسرائیل را وتو کرده است و به ندرت با رأی ممتنع، تصویب چنین قطعنامه‌های را تسهیل کرده است.

آخرین باری که قطعنامه‌ای درباره اسرائیل و فلسطینی‌ها به دنبال رأی ممتنع واشنگتن در شورای امنیت به تصویب رسید، سال ۲۰۰۹ میلادی بود. آن قطعنامه خواستار آتش بس بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس و نیز عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از غزه شده بود.

قطعنامه روز جمعه شورای امنیت قرار بود روز پنجشنبه به رأی گذاشته شود، که به دنبال درخواست مصر، از تهیه‌کنندگان اصلی پیش نویس آن، به تاخیر افتاد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده خواستند که آن را وتو کند.

اما روز جمعه اعلام شد که این قطعنامه بار دیگر در دستور کار پانزده کشور عضو شورای امنیت در نیویورک قرار گرفته و قرار است عصر جمعه به وقت محلی به رأی گذاشته شود. به هر حال رأی گیری انجام شد و نماینده آمریکا با رأی ندادن به آن، مانع تصویب قطعنامه نشد و در نهایت با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل، پس از رأی گیری امروز به تشریح موضع ایالات متحده در قبال شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینی به عنوان مانعی در راه از سرگیری گفت‌وگوهای صلح خاور میانه پرداخت، و سخنان خود را با نقل قولی از رونالد ریگان رئیس جمهوری فقید آمریکا آغاز کرد.

خانم پاور با نام بردن از رؤسای جمهوری مختلف آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در چند دهه گذشته و تاکید بر تعهد همیشگی واشنگتن در حمایت از اسرائیل، خاطر نشان کرد که این موضع کاخ سفید «اصولی و فراحزبی» بوده و ادامه شهرک سازی ها «بطور جدی امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد.»

وی همچنین یادآوری کرد که ایالات متحده همواره معتقد به راه حل دو تشکیل کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی بوده که «دوشادوش یکدیگر در صلح و امنیت» زندگی کنند.

ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی نیز با رأی ممتنع خود موجب تصویب قطعنامه دیگری در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده بود که می‌گفت «ساخت و سازهای اسرائیل در خارج از مرزهای ۱۹۶۷ هیچ اعتبار حقوقی ندارند و مانع جدی در رسیدن به صلحی فراگیر و پایدار در خاور میانه می‌شوند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG