لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

واکنش اسرائیل به قطعنامه شورای امنیت: «شرم آور است، تبعیت نخواهیم کرد»


تصویب قطعنامه شورای امنیت مبنی بر توقف ساخت و سازها از سوی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینی ها، با واکنش شدید مقامات اسرائیلی روبرو شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به آنچه «قطعنامه شرم آور و ضد اسرائیل سازمان ملل» خطاب کرده در بیانیه ای گفت اسرائیل از مفاد قطعنامه تبعیت نخواهد کرد.

آقای نتانیاهو افزود «کابینه اوباما نه تنها در مقابل این جبهه سازی از اسرائیل دفاع نکرد، بلکه در پشت صحنه با آنها تبانی کرد. اسرائیل به استقبال همکاری با دونالد ترامپ و دوستان خود در کنگره، چه دموکرات و چه جمهوریخواه، می رود تا پیامدهای مخرب این قطعنامه پوچ را خنثی کند.»

دنی دنن، نماینده دائمی اسرائیل در سازمان ملل، به دنبال رأی شورای امنیت گفت «انتظار می رفت که آمریکا، بزرگترین متحد اسرائیل، در تطابق با ارزش های مشترک مان عمل و این قطعنامه ننگین را وتو کند. من شکی ندارم که کابینه جدید (آمریکا) و دبیر کل جدید سازمان ملل، رابطه سازمان ملل و اسرائیل را وارد فصل جدیدی کنند.»

از سویی دیگر نیز، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به «ایپک» در واکنش به تصویب این قطعنامه گفت از خودداری کابینه اوباما در استفاده از حق وتو «به شدت پریشان» است و با اشاره به این قطعنامه، آنرا «مخرب، یک سویه، و ضد اسرائیل» توصیف کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد اسرائیل روز پنجشنبه گفته بود که احتمال تبعیت اسرائیل از قطعنامه شورای امنیت «صفر» خواهد بود. این در حالی است که بنا به منشور سازمان ملل، کشورهای عضو این سازمان موظف به پذیرفتن و تبعیت از تصمیم های شورای امنیت هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG