لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

شبکه ان بی سی: ترامپ به عدم تصدیق توافق اتمی ایران تمایل پیدا کرده است


هالی جکسون، کرول لی، ویویَن سلما و کریستن وِلکِر در گزارشی در وبسایت شبکه ان بی سی نیوز، از قول چهار منبع آگاه از جمله یک مقام ارشد دولت آمریکا می گویند، پرزیدنت ترامپ به این متمایل شده است که تصمیم درباره ترک توافق هسته ای را بر عهده کنگره بگذارد.

چنین امری پیش از ضرب الاجل پانزدهم اکتبر رخ خواهد داد. اگر رییس جمهوری آمریکا برجام را در راستای منافع ایالات متحده اعلام نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت درباره وضع دوباره تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران که بر مبنای برجام لغو شده بود تصمیم بگیرد. هدف پرزیدنت ترامپ در این فاصله این خواهد بود که متحدان اروپایی آمریکا را ترغیب کند با مذاکره دوباره بر سر بعضی مفاد برجام موافقت کنند و بر ایران برای بازگشت به مذاکره فشار بیاورند.

به گفته منابع آگاه رییس جمهوری آمریکا ممکن است با توجه به مخالفت های بین المللی طی سه هفته آینده تغییر نظر بدهد.

مقام ارشد دولت ترامپ می گوید رییس جمهور مصمم است به وضعیت فعلی ادامه ندهد، اما دست کم یک گزینه دیگر را هم درباره برجام در نظر دارد.

دو مقام آمریکایی دیگر می گویند این گزینه، دادن ۹۰ روز فرصت به متحدان اروپایی برای همراهی در مذاکره دوباره بر سر برجام به جای سپردن سرنوشت توافق هسته ای به دستان قانونگذاران آمریکایی است. مقام های دولت ترامپ همچنان با متحدان و جمهوریخواهان در کنگره در حال بحث و بررسی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG