لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

تام کاتن: ترامپ باید پیش از اعمال تغییرات در کنگره عدم تصدیق توافق ایران را اعلام کند


بنا بر گزارش ها وزارت خارجه آمریکا گزینه ای را تحت بررسی دارد که بر مبنای آن پرزیدنت ترامپ برجام را تصدیق می کند و بعد در جهت تغییر آن گام برمی دارد. یکی از تغییرات محتمل مورد بحث در واشنگتن طی هفته گذشته اصلاح «قانون بررسی توافق هسته ای ایران» به شکلی است که پرزیدنت ترامپ مجبور نباشد هر سه ماه یک بار آن را بر خلاف وعده دیرین انتخاباتی اش تصدیق کند.

به گزارش واشنگتن اگزمنر، اما سناتور جمهوریخواه تام کاتن این ایده را رد می کند که کنگره پیش از عدم تصدیق پایبندی ایران به برجام توسط رییس جمهور آن را تغییر دهد.

این عضو کمیته نیروهای مسلح سنا می گوید: «اگر رییس جمهوری آمریکا گام اول را برنداشته و بر مبنای قانون بررسی توافق هسته ای ایران ناسازگاری برجام با منافع عالی امنیت ملی آمریکا را تصدیق نکند به نظرم همه چیز در هوا خواهد بود».

سناتور تام کاتن در مصاحبه ای با واشنگتن اگزمنر در دفتر کار خودش گفت: «دموکرات ها ما را باور نخواهند کرد، متاسفانه افراد زیادی ما را باور نخواهند کرد، شرکای اروپایی به او باور نخواهند داشت و شاید مهمتر از همه این که آیت الله ها او را باور نخواهند کرد».

تام کاتن تاکید می کند: «نمی داند چطور کسی می تواند استدلال کند برجام در جهت منافع عالی امنیت ملی آمریکا است. پس از عدم تصدیق، کنگره می تواند متمم هایی برای تغییر برجام از جمله درباره تاریخ انقضای محدودیت ها، ماهیت سنتریفیوژهای پیشرفته، سیستم های موشکی بالیستیک و نظایر آن ارائه کند».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG