لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

دونالد ترامپ: اگر ایران در کنار آمریکا بود با توافق هسته ای مشکلی نداشتم


گفتگوی «بیل اورایلی» مجری شبکه فاکس‌نیوز با پرزیدنت ترامپ
گفتگوی «بیل اورایلی» مجری شبکه فاکس‌نیوز با پرزیدنت ترامپ

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید اگر ایران در کنار آمریکا بود با توافق هسته ای مشکلی نداشت اما واقعیت این است که چنین نشده و به گفته او، این توافق بد با ایران باعث شده حکومت جمهوری اسلامی ایران «جسورتر» شود.

دونالد ترامپ یکشنبه شب در گفت و گو با «بیل اورایلی» مجری شبکه فاکس‌نیوز به آزمایش موشکی، تهدیدهای هفته اخیر و توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ گفت: اگر ایران می گفت خیلی خوب ما الان در کنار هم هستیم، من با این توافق کنار می آمدم اما برعکس شد، آنها جسورتر شده‌اند.

یکشنبه شب آقای ترامپ درباره این توافق از دولت قبل آمریکا انتقاد کرد و گفت: این یکی از بدترین توافق هایی بود که من تا حالا دیده ام. فکر می کنم این توافقی بود که نباید هرگز مورد مذاکره قرار می گرفت. اگر قرار بود با ایران توافقی شود باید معامله خوبی انجام می‌شد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به پرداخت پول به ایران در زمان اجرای توافق هسته ای نیز گفت: به ایران ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد دادیم و بجای آن هیچ چیزی نگرفتیم.

«اورایلی» از آقای ترامپ پرسید آیا او قصد دارد براساس شعارهای دوران انتخابات، این توافق را پاره کند که رئیس جمهوری آمریکا گفت: ما خواهیم دید چه اتفاقی می افتد. من این را می توانم بگویم: آنها هیچ احترامی برای کشور ما قائل نیستند. آنها دولت شماره یک حامی تروریسم هستند؛ آنها به خیلی جاها پول و اسلحه می فرستند.

پرزیدنت ترامپ افزود: آنها کشتیهای جنگی ما را با قایق های کوچک شان محاصره می کنند، آنها هیچ احترامی برای ما قائل نیستند و چون فکر نمی‌کردند کسی پیدا شود و چنین توافق احمقانه‌ای را امضا کند.

جنگ کلامی بین آمریکا و ایران

در یک هفته اخیر و بعد از آزمایش موشکی ایران، مقام های دولت آمریکا، ایران را به برخورد جدی تهدید کرده اند.

هفته گذشته ایران آزمایش موشکی در سمنان انجام داد که با واکنش اعضای غربی شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد.

روز چهارشنبه نیز مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ اعلام کرد از این پس اقدامات ایران زیر ذره بین است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده جمعه ۱۵ بهمن به وقت آمریکا، در توییتر خود نوشت: «ایران با آتش بازی می‌کند. آنها متوجه و قدردان نیستند که پرزیدنت اوباما تا چه اندازه با آنان مهربان بوده. من نیستم!»

در مقابل، از سوی ایران نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بدون اشاره به مقامات آمریکایی، دو توییت منتشر کرد و نوشت: «ایران در مقابل تهدیدها عقب‌نشینی نمی‌کند چون امنیت ما به مردم ‌ما وابسته است. ما هرگز آغازگر جنگ نخواهیم بود اما تنها می‌توانیم به ابزارهای دفاعی خود تکیه کنیم.»

همزمان ایران یک رزمایش موشکی در سمنان آغاز کرد.

همچنین روز جمعه آمریکا فهرست تحریم های ایران را با اضافه کردن ۲۵ فرد و شرکت به روز کرد. با اینحال مقام های دولت آمریکا گفته اند که این تحریم ها نقض توافق جامع هسته ای موسوم به برجام نیست.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تاکید دارد ایران اجازه آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG