لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

رویترز: آمریکا احتمالا روز جمعه تحریم‌های جدید علیه ایران صادر می کند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در حال امضای یک فرمان اجرایی در محل کار خود در کاخ سفید - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در حال امضای یک فرمان اجرایی در محل کار خود در کاخ سفید - آرشیو

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داد که انتظار می‌رود ایالات متحده در واکنش به آزمایش اخیر موشک بالیستیک در ایران، حکومت ایران را تا روز جمعه تحت تحریم‌های جدید قرار خواهد داد؛ اما این تحریم‌ها به گونه‌ای خواهند بود که توافق جامع هسته‌ای تابستان سال ۲۰۱۵ را نقض نکنند.

یکی از منابع خبری رویترز، که نخواست هویتش فاش شود، گفته است که حدود هشت نهاد یا مقام ایرانی به دلیل فعالیت‌های مرتبط با تروریسم هدف تحریم‌های جدید قرار خواهند گرفت و حدود ۱۷ نفر هم بابت فعالیت‌های مرتبط با آزمایش های موشکی بالیستیک در ایران بر مبنای قوانین و فرمان‌‌های اجرایی موجود تحریم خواهند شد.

این منبع از ذکر اسامی این افراد یا نهادها خودداری کرده است.

برخی منایع دیگر نیز به رویترز گفته‌اند که مدتی بود بر روی تحریم‌های جدید علیه ایران کار می‌شد و تصمیم تهران برای انجام آزمایش موشکی در روز یکشنبه، به دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده برای تصمیم‌گیری در مورد اعمال این تحریم‌های جدید کمک کرد.

کاخ سفید پیشتر در روز چهارشنبه گفته بود که رویکرد تهاجمی‌تری در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد و مایکل فلین از مشاوران امنیت ملی دونالد ترامپ نیز اعلام کرد که به تهران رسما اخطار داده شده است. دیگر مقام‌های دولت آمریکا نیز گفتند در حال بررسی پاسخ مناسب به آزمایش موشکی ایران هستند.

وضع تحریم‌های جدید علیه ایران احتمالا موجب بالاتر رفتن تنش بین تهران و واشنگتن خواهد شد، با این حال منابع رویترز تاکید کرده اند که دولت آمریکا در صدد است این تحریم‌ها به گونه‌ای باشند که با توافق جامع هسته‌ای تیر ماه ۱۳۹۴ میان ایران و شش قدرت جهانی، از جمله آمریکا، در تضاد نباشد.

خبرگزاری رویترز همچنین گفته است که موفق به دسترسی به مقام‌های کاخ سفید و وزارت خارجه ایالات متحده برای اظهار نظر در این مورد نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG