لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

دامنه اختلاف درباره لغو ورود مهاجران، به شرکتهای بزرگ رسید؛ استارباکس در مقابل اوبر


استارباکس، اعلام کرد که به پناهجویانی که در نتیجه فرمان اجرایی اخیر ترامپ آسیب می بینند، کمک خواهد کرد.
استارباکس، اعلام کرد که به پناهجویانی که در نتیجه فرمان اجرایی اخیر ترامپ آسیب می بینند، کمک خواهد کرد.

اختلاف نظر درباره فرمان های اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت ویزا و ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور مسلمان، موجب اعتراض شرکت های بزرگ تجاری در موافقت و مخالفت این فرمان ها شده است. در حالیکه شرکت تاکسیرانی آنلاین اوبر از تصمیم ترامپ حمایت کرده، در مقابل شرکت بزرگ استارباکس اعلام کرده روی به استخدام پناهجویان آورده است.

ماجرا از یک اعتصاب کارکنان شرکت اوبر شروع شد. اوبر یک شرکت آنلاین تاکسیرانی است و بعد از صدور فرمان اجرایی ترامپ، تعدادی از رانندگان آن که خود از پناهجویان هستند، در فرودگاه جی اف کندی نیویورک دست به اعتصاب بزنند. اما شرکت اوبر از همراهی با این اعتصاب سر باز زد، و همین موجب اعتراض به این شرکت شد.

مخالفان شرکت اوبر با #DeleteUber خواستار پاک کردن این اپلیکیشن شدند. معترضان می گفتند در حالیکه همه رانندگان تاکسی نیویورک برای همبستگی با پناهندگان و مهاجران در اعتراض بودند، اوبر با افزایش قیمت تاکسی های خود، «فرصت طلبی» کرده است. رقیب اوبر، شرکت لیفت است که آنها موضعی کاملا برعکس اوبر گرفتند.

شرکت استارباکس که در صنعت قهوه و چای در آمریکا بی رقیب است، از جمله مخالفان فرمان اجرایی ترامپ است و تنها دو روز پس از صدور فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، گفت در پنج سال آینده، ده هزار پناهجو را در ۷۵ کشور جهان استخدام خواهد کرد. مدیر اجرایی استارباکس در نامه ای به کارکنان این شرکت گفت با تمام توان به پناهجویانی که در نتیجه این فرمان اجرایی آسیب می بینند، کمک خواهد کرد.

برخی از شرکت های فن آوری در منطقه سیلیکون ولی کالیفرنیا نیز، به صف مخالفان این فرمان اجرایی پیوسته اند.

گوگل، اپل، مایکروسافت، فیسبوک، و چند شرکت دیگر ضمن انتقاد از این فرمان اجرایی، به فعالیت هایی که برای مهاجرانی که در دو روز گذشته در فرودگاه ها بازداشت شده اند، کمک مالی کرده اند.

در مقابل برخی شرکت ها تاکنون از طرح ترامپ حمایت کرده اند.

سایت خبری شبکه تلویزیونی «بی ای تی» (تلویزیون سرگرمی های سیاهپوستان) از آمازون به عنوان یکی از شرکت های مهم حامی طرح ترامپ یاد کرده و حتی خواستار تحریم این شرکت از سوی کاربران شده است.

از ۱۲ شرکت به عنوان حامی ترامپ نام برده شده، معروف ترین آنها از قرار زیر هستند:

  • شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی «آمازون»
  • شرکت آبجوسازی «میلر کورز»
  • سرویس مسافربری آنلاین «اوبر»
  • شرکت تولید کننده لباس و کفش های ورزشی «نیو بالانس»
  • «هتل های سایان» بخشی از هتل های سازمان ترامپ
  • و شرکت آبجوسازی «یینگلینگ»

تسلا، شرکت تولید کننده اتومبیل های برقی، و اوبر، سرویس مسافربری آنلاین که مدیران هر دوی آن در شورای مشورتی تجاری پرزیدنت ترامپ هستند، گفتند نگرانی های شرکت های آمریکایی از این فرمان اجرایی را، با آقای ترامپ مطرح خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG