لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

ترامپ اف‌بی‌آی و دادگستری را به سیاسی‌کاری در پرونده روسیه متهم کرد


رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه پلیس فدال آمریکا و وزارت دادگستری را متهم کرد که از نظر سیاسی بی‌طرف نبوده و جانبدارانه به نفع دموکرات‌ها عمل کرده و تهدید کرد یادداشت محرمانه‌ای را، که جمهوریخواهان می‌گویند پرده از روش‌های ناشایست اف‌بی‌آی خواهد برداشت، منتشر می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ در توئیتی گفت «رهبری ارشد و تحقیقگران اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری روند تحقیقات (دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا) را به نفع دموکرات‌ها و به ضرر جمهوریخواهان سیاسی کرده‌اند – چیزی که تا همین اواخر غیرقابل تصور بود.»

این پیام پرزیدنت ترامپ صبح زود جمعه و در حالی منتشر شد که مخالفت پلیس فدرال و وزارت دادگستری آمریکا با انتشار یک یادداشت محرمانه اف‌بی‌آی، سرخط اخبار اغلب رسانه‌ها در کشور بود. اف‌بی‌آی می‌گوید انتشار این یادداشت محرمانه می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را به خطر بیاندازد.

گفته می‌شود این اسناد طبقه‌شده اف‌بی‌آی حاوی مکاتبات بین مقام‌های ارشد وزارت دادگستری و پلیس فدرال آمریکا در مورد نحوه صدور مجوز برای زیر نظر گرفتن یک عضو ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ است. کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان هفته پیش به انتشار علنی این اسناد رأی مثبت داد.

رئیس جمهوری، طبق قانون، تا پایان هفته جاری میلادی فرصت دارد تا مانع خارج شدن این یادداشت از طبقه‌بندی محرمانه و انتشار عمومی آن شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از برخی مقام‌های کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ قصد دارد راه را برای انتشار آن هموار کند؛ اسنادی که توسط جمهوریخواهان تهیه شده است. جمهوریخواهان اف‌بی‌آی را به اتخاذ روش‌های ناشایست تحقیق و شنود در مراحل ابتدایی تحقیقات متهم می‌کنند.

اما نمایندگان حزب دموکرات در کنگره نمایندگان حزب رقیب را متهم کرده‌اند که متن این یادداشت‌ها را دستگاری کرده‌اند.

ادم شیف یکی از اعضای ارشد دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمیاندگان روز گذشته گفت که چهارشنبه شب متوجه شده نامه دوین نونز رئیس آن کمیته «تغییر محتوایی» داده شده و اعضای کمیته بدون آن که متوجه تغییر شوند انتشار آن را تایید کرده‌اند. وی وضعیت فعلی را «عمیقا مشکل آفرین» خواند.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان نیز پیشتر با ارسال نامه‌ای به پل رایان رئیس مجلس، با این ادعا که دوین نونز با دستکاری در متن مصوب کمیته آیین‌نامه‌های داخلی کنگره را نقض کرده است، خواستار برکناری او از ریاست کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده شد.

یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید گفته است که کنگره احتمالا روز جمعه از تصمیم رئیس جمهوری در مورد محرمانه نگه داشتن یا انتشار عمومی یادداشت مذکور مطلع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG