لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

پرزیدنت ترامپ رهبران اقلیت و اکثریت کنگره را به کاخ سفید دعوت کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از رهبران اقلیت و اکثریت در کنگره دعوت کرد روز چهارشنبه در کاخ سفید با او دیدار کنند. او همچنین در توئیتر پیام داد که هر دو طرف بیایند و به توافق برسند.

به گزارش روز سه شنبه ۱۱ دی ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، دعوت پرزیدنت ترامپ برای بررسی آخرین وضعیت تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال و راه‌های پایان دادن به این تعطیلی است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت: «امنیت مرز و دیوار و تعطیلی دولت چیزی نیست که نانسی پلوسی بخواهد به عنوان رئیس بعدی مجلس نمایندگان کارش را با آن آغاز کند. بیایید به نوعی توافق برسیم؟»

جلسه روز چهارشنبه یک روز پیش از آغاز به کار رسمی کنگره جدید ایالات متحده آمریکا و با حضور دموکرات‌ها به عنوان اکثریت در مجلس نمایندگان خواهد بود.

این دعوت یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که دموکرات‌ها طرح خود را اعلام کرده و گفته‌اند در چند طرح مجزا، بودجه بخش‌های دولت فدرال را که تعطیل شده تامین خواهند کرد، اما پولی برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک به کاخ سفید نمی‌دهند.

گزارش آسوشیتدپرس می‌گوید، این احتمال وجود دارد که پرزیدنت ترامپ مشغول بررسی طرحی برای رسیدن به نوعی توافق با نانسی پلوسی باشد.

هنوز مشخص نیست اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا چگونه برنامه ریزی خواهند کرد. دان استوارت، سخنگوی سخنگوی میتچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا، پیشتر گفته بود: «قضیه ساده است؛ سنا چیزی که رئیس جمهوری آن را امضا نکند، تصویب نخواهد کرد.»

تعطیلی بخش‌هایی از دولت که ۱۱ روز از آن می‌گذرد، به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه برای ساخت دیوار در امتداد مرز آمریکا با مکزیک است. کاخ سفید می‌گوید باید بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری دریافت کند، ولی کنگره حاضر به تامین این رقم از بودجه نیست.

هر چند در مجلس سنای فعلی جمهوری‌خواهان اکثریت را با ۵۱ کرسی در اختیار دارند، اما برای تصویب آن در سنا نیاز به ۶۰ رای دارند. دموکرات‌ها گفته‌اند حاضر به تامین بودجه برای ساخت دیوار نیستند.

این گزارش می‌گوید، در صورتی که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان جدید طرح‌های بودجه را تصویب کنند، فشار روی کاخ سفید برای پایان دادن به تعطیلی را بیشتر خواهند کرد. یک مقام مطلع که نخواسته نامش فاش شود، گفته پرزیدنت ترامپ اطمینان دارد هواداران او و افکار عمومی با او همسو است و در نتیجه عجله‌ای برای پایان دادن به تعطیلی دولت ندارد.

دموکرات‌ها می‌گویند در یک طرح، بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری برای وزارت امنیت داخلی را تایید می‌کنند، اما مدت آن تا هشتم فوریه (۱۹ بهمن) خواهد بود. این فرصت اجازه می‌دهد هم دولت از تعطیلی خارج شود، و هم کنگره و کاخ سفید مذاکرات خود را ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG