لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

ده روز از تعطیلی دولت آمریکا گذشت؛ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان چه می‌گویند


دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند چند طرح آماده کرده‌اند که در قالب آن‌ها بودجه مورد نیاز دولت تامین، به تعطیلی بخش‌هایی از دولت پایان داده می شود ولی هیچ پولی بابت ساخت دیوار مرزی با مکزیک به کاخ سفید نخواهند داد. در مقابل جمهوریخواهان می گویند اگر پرزیدنت ترامپ راضی نباشد، آنها رای مثبت به این طرح ها نمی دهند.

به گزارش روز دوشنبه دهم دی ماه خبرگزاری آسوشیتد پرس، دموکرات‌ها که در کنگره جدید، اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار می‌گیرند، گفته‌اند به محض شروع به کار، طرح خود برای پایان دادن به تعطیلی دولت را اجرا خواهند کرد.

مجلس نمایندگان جدید در سوم ژانویه ۲۰۱۹ (۱۳ دی ماه) کار خود را شروع خواهد کرد.

طبق یک منبع خبری آگاه حزب دموکرات که در گفت وگو با آسوشیتد پرس نخواسته نامی از او برده شود، یکی از این مجموعه طرح‌ها، مختص وزارت امنیت داخلی است که طبق تصویب قبلی ۱.۳ میلیارد دلار برای امنیت مرزی در آن در نظر گرفته شده است. این بودجه تا هشتم فوریه ۲۰۱۹ (۱۹ بهمن ماه) معتبر خواهد بود.

بخش دیگری از این مجموعه، شش طرح مورد توافق هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است که برخی از آن‌ها حتی در سنا هم تصویب شده است. طبق این طرح‌ها، وزارتخانه‌های کشاورزی، کشور، مسکن و دیگر بخش‌های تعطیل شده، بودجه گرفته و از تعطیلی خارج می‌شوند. این بودجه تا پایان سال مالی – سپتامبر (شهریور) – معتبر است.

این گزارش می‌گوید دموکرات‌ها اطمینان دارند که در دو دور رای‌گیری می‌توانند به تمامی این طرح‌ها رای اکثریت بدهند ولی چیزی که مشخص نیست، سرنوشت این طرح‌ها در مجلس سنا و یا روی میز پرزیدنت ترامپ است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر بودجه ساخت دیوار را دریافت نکند، مرز جنوبی آمریکا با مکزیک را خواهد بست.

دان استوارت، سخنگوی سخنگوی میتچ مک‌کانل – رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا – به روزنامه واشینگتن پست گفته است: «قضیه ساده است؛ سنا چیزی که رئیس جمهوری آن را امضا نکند، تصویب نخواهد کرد.»

تعطیلی بخش‌هایی از دولت در حال حاضر به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه برای ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک است. کاخ سفید می‌گوید باید بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری دریافت کند ولی کنگره حاضر به تامین این رقم از بودجه نیست.

هر چند در مجلس نمایندگان و مجلس سنای فعلی جمهوری‌خواهان اکثریت را با ۵۱ کرسی در اختیار دارند، ولی برای تصویب آن در سنا، نیاز به ۶۰ رای دارند. دموکرات‌ها گفته‌اند حاضر به تامین بودجه برای ساخت دیوار نیستند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه و در پیامی در توئیتر شخصی خود نوشت: «طرح ایجاد دیواری سراسر بتون، هیچ وقت کنار گذاشته نشده بود. بخش‌هایی از دیوار از بتون خواهد بود ولی کارشناسان گشت مرزی دیواری را ترجیح می‌دهند که بشود آن طرفش را دید. (که می‌شود دید چه چیزی در دیگر سوی دیوار در حال روی دادن است.)»

سناتور لیندزی گراهام که روز دوشنبه برای صرف ناهار با پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید رفته بود، به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت: «بدون تامین بودجه برای ساخت دیوار، توافقی بین کاخ سفید و کنگره در کار نخواهد بود.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه و در پیامی در توئیتر گفت: «من در دفتر کار ریاست جمهوری هستم. دموکرات‌ها، همین حالا به مرخصی خود پایان داده و رای لازم برای امینت مرزی که دیوار هم در آن هست را بدهید. شما دوبار در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ به آن رای دادید. یک بار دیگر رای مثبت و در حالی که من رییس جمهوری هستم بدهید من آن را سریع ساخته و تمام خواهم کرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG