لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

تعطیلی دولت آمریکا دست‌کم تا پنجشنبه و تشکیل مجلس نمایندگان جدید ادامه می‌یابد


نانسی پلوسی (راست) و چاک شومر، رهبران اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا
نانسی پلوسی (راست) و چاک شومر، رهبران اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا

با گذشت هفت روز از تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال و نبود هیچ‌گونه توافقی با کاخ سفید، این تعطیلی تا تشکیل مجلس نمایندگان جدید در سوم ژانویه ۲۰۱۹ (۱۳ دی ماه) ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز پنجشنبه هفتم دی ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، هر دو مجلس سنا و نمایندگان روز چهارشنبه به کار خود ادامه دادند، ولی هیچ برنامه‌ای برای رای گیری اعلام نشد.

نانسی پلوسی - رهبر اقلیت فعلی دموکرات مجلس نمایندگان که در کنگره جدید اکثریت را در اختیار خواهد داشت و احتمالا رئیس مجلس خواهد شد - گفته است به محض شروع به کار، لایحه لازم برای بازگشایی بخش‌های تعطیل شده دولت را به رای خواهد گذاشت.

جیم مک‌گاورن، نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان از ایالت ماساچوست که رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان خواهد بود، تایید کرده است که امور اصلی را دنبال خواهد کرد.

کمیته قوانین، را به زبانی دیگر، دست راست رئیس مجلس نمایندگان معرفی کرده‌اند. وظیفه این کمیته این است که بررسی و اعلام کند کدام لایحه برای بررسی و رای‌گیری به صحن مجلس نمایندگان بیاید.

ولی حتی مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات‌ها نیز به همکاری با مجلس سنا نیاز دارد، که در آن جمهوریخواهان با افزایش دو کرسی، اکثریت خود را حفظ می‌کنند. هر چند این اکثریت قاطع نیست و جمهوریخواهان با داشتن ۵۳ کرسی، هنوز ۶۰ رای لازم را ندارند.

برای بازگشایی دولت به همکاری رئیس جمهوری آمریکا هم نیاز است. پرزیدنت ترامپ هنوز قاطعانه موضع گرفته که باید بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری که برای احداث دیوار با مرز مکزیک درخواست کرده، به او داده شود.

دموکرات‌های کنگره گفته‌اند از بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری، که برای امنیت مرزی تصویب کرده‌اند، بالاتر نخواهند رفت. پرزیدنت ترامپ پیش از تعطیلی بخش‌هایی از دولت، هشدار داده بود که این تعطیلی طولانی مدت خواهد بود.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل موقت شده‌اند.

کارکنان و کارمندان «غیرضروری» دولت فدرال در جریان این تعطیلی به خانه فرستاده می‌شوند و کارمندان «ضروری» فعلا بدون دریافت حقوق، به کار خود ادامه می‌دهند.

نزدیک به ۴۲۰ هزار کارمند دولت فدرال به عنوان ضروری شناخته شده و به کار خود ادامه می‌دهند ولی در جریان تعطیلی دولت، پرداختی نخواهند داشت و مجاز به استفاده از هیچ‌گونه مرخصی – حتی استعلاجی – نیستند.

حدود ۳۸۰ هزار کارمند دولت هم بدون دریافت حقوق، به خانه فرستاده شده‌اند. حتی از میان نیروهای گارد ساحلی ایالات متحده ۴۴ هزار نیرو بدون دریافت حقوق، فعال هستند و به شش هزار نیرو گفته شده سرکار نیایند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG