لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

پرزیدنت ترامپ تهدید کرد: بودجه دیوار نرسد مرز مکزیک را خواهیم بست؛ کمک به برخی کشورها قطع می‌شود


اختلاف نظر پرزیدنت ترامپ با اقلیت دموکرات سنا بر سر اختصاص بودجه از جمله برای احداث یک دیوار مرزی، با پافشاری هر دو طرف بر مواضع خود به بن بست رسیده است.
اختلاف نظر پرزیدنت ترامپ با اقلیت دموکرات سنا بر سر اختصاص بودجه از جمله برای احداث یک دیوار مرزی، با پافشاری هر دو طرف بر مواضع خود به بن بست رسیده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که اگر بودجه مورد نظر برای ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا تامین نشود، دولت اقدام به بستن کل مرزهای جنوبی با مکزیک خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در صفحه توئیتر شخصی خود نوشت اگر دموکرات‌ها بودجه مورد نظر برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک را تصویب و سیاست‌های مهاجرتی «مضحک» خود را تغییر ندهند، دولت مجبور خواهد شد کل مرزهای جنوبی آمریکا با مکزیک را تعطیل کند.

​رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توئیت دیگری نوشت که آمریکا در سال‌های گذشته به خاطر قرارداد تجاری نفتی میلیون‌ها دلار متضرر شده است و تاکید کرد یا دیوار ساخته خواهد شد، یا مرز بسته خواهد ماند.

پرزیدنت ترامپ در آخرین توئیت هم در این زمینه از کشورهای گواتمالا، هندوراس و السالوادور یاد کرده و نوشته «آ‌ن‌ها هیچ کاری برای آمریکا انجام نمی‌دهند و به جایش از آمریکا بهره می‌برند.» رییس جمهوری آمریکا تهدید کرد کمک‌ها به این سه کشور که سال‌ها از ایالات متحده سود برده‌اند را متوقف می‌کند.

با توجه به این‌که دو طرف هنوز در این‌باره به توافق نرسیده‌اند، انتظار می‌رود تعطیلی بخش‌هایی از دولت تا سوم ژانویه (۱۳ دی ماه) و زمان شروع به کار کنگره جدید، ادامه پیدا کند.

اختلاف نظر پرزیدنت ترامپ با اقلیت دموکرات سنا بر سر اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری به امنیت مرزهای ایالات متحده با مکزیک، از جمله احداث یک دیوار مرزی، با پافشاری هر دو طرف بر مواضع خود به بن بست رسیده است. بودجه فعلی فقط ۱.۳ میلیارد دلار را به امنیت مرزی تخصیص داده است.

هرچند جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارند، ولی برای تایید بودجه به ۶۰ رای نیاز است. از میان یکصد کرسی سنا، جمهوری‌خواهان فقط ۵۱ کرسی دارند و دموکرات‌ها گفته‌اند هیچ بودجه‌ای بابت ساخت دیوار نخواهند داد.

این اختلاف نظر باعث شده بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل شود. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌اند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود تا وقتی که بودجه دیوار به کاخ سفید داده نشود، تعطیلی دولت ادامه خواهد یافت. کارکنان و کارمندان «غیرضروری» دولت فدرال در جریان این تعطیلی یا به خانه فرستاده می‌شوند و کارمندان «ضروری» فعلا بدون دریافت حقوق، به کار خود ادامه می‌دهند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG