لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

دولت ترامپ ممنوعیت ورود پناهجویان ایران و ده کشور دیگر را برداشت


«کریستین نیلسن» وزیر امنیت داخلی آمریکا
«کریستین نیلسن» وزیر امنیت داخلی آمریکا

وزیر امنیت داخلی آمریکا می گوید ممنوعیت ورود پناهجویان از «کشورهای با ریسک بالا» از خاورمیانه و آفریقایی برداشته شده اما این پناهجویان بعد از «بررسی امنیتی بیشتر» آنها می توانند وارد آمریکا شوند.

به گزارش رویترز، «کریستین نیلسن» که جانشین «جان کلی» شده است،‌ دوشنبه شب گفت این تغییر بعد از بررسی ۹۰ روزه نحوه پذیرش پناهجو از مصر، ایران، عراق، لیبی،‌ مالی،‌کره شمالی، سومالی، سودان جنوبی، سودان، یمن و سوریه توسط وزارت امنیت کشور و نهادهای اطلاعاتی صورت گرفت. دیگر محدودیتی به واسطه ملیت پناهجویان اعمال نمی شود.

این تازه ترین تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن درباره ورود پناهجویان است. آقای ترامپ در زمان نامزدی انتخابات وعده داده بود در راستای تامین امنیت مردم آمریکا سختگیری هایی در قبال ورود شهروندان برخی کشورها و پناهجویان خواهد داشت. رئیس جمهوری آمریکا بهمن ماه سال گذشته در دو فرمان جداگانه ویزای چند کشور عمدتا مسلمان و همچنین ورود پناهجویان از چند کشور مشابه را متوقف کرد.

فرمان های اجرایی ترامپ درباره ویزا و پناهجویان چندباری در محاکم فدرال آمریکا با مخالفت هایی روبرو شد اما در نهایت دولت ترامپ، به طور موقت توانست اجرای آن را آغاز کند تا در دیوان عالی بعد آن را بررسی کند.

تحلیل رویترز می گوید در چند ماه اخیر با فرمان های پرزیدنت ترامپ، پذیرش پناهجویان از کشورهای یازده گانه کاهش شدیدی داشت.

جزئیات جدیدی از «بررسی امنیتی بیشتر» برای پذیرش پناهجویان از این یازده کشور فاش نشده است.

لیست «کشورهای با ریسک بالا» توسط باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ تهیه شد و با روی کار آمدن دولت ترامپ، ملاک منع پذیرش مهاجر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG