لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

واکنش ترامپ به حمله نیویورک: کنگره پذیرش مهاجر از طریق لاتاری را لغو کند


آقای ترامپ در جلسه کابینه خود در روز سه شنبه.
آقای ترامپ در جلسه کابینه خود در روز سه شنبه.

با فاش شدن هویت عامل حمله تروریستی در نیویورک، رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد شدید از روند فعلی پذیرش مهاجر از طریق برنامه «قرعه کشی گرین کارت» از کنگره خواست درباره این برنامه تجدیدنظر کند. این در حالی است که دموکرات های کنگره موافق اصلاحات مهاجرتی آقای ترامپ نیستند.

پرزیدنت دونالد ترامپ که روز چهارشنبه ۱۰ آبان پیش از آغاز نشست کابینه دولت خود با خبرنگاران سخن می گفت، عامل حمله روز سه شنبه در نیویورک را حیوان نامید و گفت از کنگره می خواهم سریعا برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی را لغو کند.

روز سه شنبه ۹ آبان «سیف الله سایپف» در ساعت شلوغ عصر با یک خودروی وانت به سمت مردم و دوچرخه سواران حمله کرد که دست‌کم ۸ نفر کشته و حدود ۱۷ نفر زخمی شدند. این حمله به نیویورک از زمان حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ شناخته شده است. مهاجم که تبار ازبکستانی دارد، بعد از برنده شدن در لاتاری گرین کارت، سال ۲۰۱۰ به آمریکا مهاجرت کرد.

براساس قانونی که کنگره آمریکا سال ۱۹۹۰ تصویب کرده، هر سال حدود ۵۰ هزار نفر از کشورهای مختلف تحت برنامه موسوم به «روادید مهاجرتی گوناگونی» (Diversity Immigrant Visa) وارد آمریکا می شوند. در حال حاضر افراد در قرعه کشی شرکت می کنند و وزارت خارجه و امنیت داخلی آمریکا تک تک برندگان را مورد بررسی قرار می دهد و بعد با ویزا وارد کشور می شوند. آنها بعد از ورود به آمریکا دارای گرین کارت یا کارت اقامت دائم می شوند که بعد از ۵ سال می تواند به شهروندی شان منجر شود.

هدف این قانون تنوع سازی نژادی در آمریکاست.

تلاش جمهوریخواهان برای تغییر برنامه قرعه کشی گرین کارت

رئیس جمهوری آمریکا می گوید روش فعلی برای جذب مهاجران درست نیست و برخی جمهوریخواهان با او همراه هستند.

مردادماه گذشته، پرزیدنت دونالد ترامپ از پیش‌نویس قانون اصلاح نظام مهاجرت آمریکا خبر داد که براساس آن در صورت تصویب، اعطای گرین کارت یا کارت اقامت آمریکا، به جای روابط خانوادگی، براساس مهارت کاری خواهد بود.

سناتور ها تام کاتن و دیوید پردو دو سناتور جمهوریخواه هستند که روی این طرح کار می کنند اما در مقابل دموکرات ها مخالف این تغییرات هستند.

آقای ترامپ می گوید آمریکا به جای پذیرش مهاجر بر اساس شانس، باید مهاجرانی را بپذیرد که از تحصیلات، مهارت و دانش زبانی بالاتری برخوردار هستند.

جنگ کلامی با سناتور شومر

در حالی ظهر چهارشنبه آقای ترامپ خواستار لغو برنامه قرعه کشی لاتاری شد که صبح این روز پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۰ آبان در توئیتر جنگ کلامی با سناتور ارشد دموکرات چاک شومر آغاز کرده بود. او نوشت: این تروریست از طریق آنچه که «برنامه بخت‌آزمایی ویزای گوناگونی» (قرعه کشی گرین کارت) می نامیم، وارد کشور مان شد. من خواستار ویزای مبتنی بر شایستگی هستم.

آقای ترامپ افزود: به شدت برای مهاجرت مبتنی بر شایستگی و نه سیستم‌های قرعه‌کشی مورد قبول دموکرات ‌ها، تلاش می‌کنیم. ما باید سخت گیر‌تر (و هوشمندتر) باشیم.. من به وزارت امنیت داخلی دستور دادم که بررسی افرادی که وارد می شوند را با دقت بیشتری انجام دهد.

آقای ترامپ از چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا انتقاد کرد اما در مقابل آقای شومر، رئیس جمهوری آمریکا را به سیاسی کاری متهم کرد و گفت رئیس جمهوری باید توئیت نوشتن را متوقف کند و به جای آن رهبری کشور را در این موقعیت آغاز کند.

آقای ترامپ از زمان روی کار آمدن چند فرمان اجرایی صادر کرد که به گفته او، هدف ایجاد امنیت بیشتر برای شهروندان آمریکاست. بخشی از فرمان او برای لغو ویزای برخی کشورهای عمدتا مسلمان با واکنش فعالان مدنی روبرو شد و قضات فدرال آنها را لغو کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG