لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

واکنش‌های متفاوت به طرح دولت پرزیدنت ترامپ برای اصلاح قانون مهاجرت آمریکا


جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، از اصلاح قانون مهاجرت دفاع کرد.
جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، از اصلاح قانون مهاجرت دفاع کرد.

طرح پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ برای اصلاح در قانون مهاجرت، که این هفته در کنگره بررسی می‌شود با واکنش‌های موافق و مخالف بسیاری روبرو شده است.

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، در یک سخنرانی ضمن حمایت از این طرح، جایگزین کردن نظام مهاجرتی فعلی آمریکا را با سیستم شایسته سالاری، در چارچوب منافع ملی کشور دانست.

طرح اصلاح قانون مهاجرت این هفته در کنگره بررسی می شود

او گفت: «زمان آن فرا رسیده که ضوابط هوشمندانه‌ای در قانون مهاجرت، به کار گرفته شود. مردم آمریکا مدتی طولانی برای این تغییر صبر کرده‌اند. هیچ چیز غلط و غیراخلاقی در برقراری این سیاست جدید مهاجرتی، که به نظر ما قدرت و عظمت آمریکا را بیشتر می‌کند، وجود ندارد.»

کریستین نیلسون، وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز روز جمعه ۶ بهمن با صدور بیانیه‌ای، حمایت خود را از طرح پیشنهادی اصلاح قانون مهاجرت ابراز کرد.

طرح پیشنهادی، راه قانونی را برای شهروندی نزدیک به دو میلیون مهاجر غیرقانونی که در زمان کودکی توسط پدر و مادرشان به آمریکا آورده شده‌اند، فراهم می‌کند. با این حال، این طرح به سبب پیوند خوردن آن با شرایطی نظیر تصویب ساخت دیوار مرزی مکزیک و آمریکا و پایان بخشیدن به برنامه مهاجرت خانوادگی و لاتاری گرین کارت، با مخالفت‌هایی نیز روبرو شده است.

خورخه ماریو کابررا، از ائتلاف برای حقوق مهاجران، درباره این طرح گفت: «این طرح، راه به جایی نمی‌برد؛ از اصل و اساس قابل اجرا نیست و ما آن را رد می کنیم. پیشنهادات مطرح شده در این طرح، شرایط بسیار ناگواری را به مهاجران و خانواده‌های آنها تحمیل می‌کند و قابل قبول نیست.»

موافقان طرح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ، یکی از نقاط اصلی تمرکز آن را تامین امنیت ملی می‌دانند.

جان کورنین، سناتور جمهوریخواه، گفت: «این درباره امنیت مرزهای ماست. درباره اصلاح برخی از نقص‌های سیستم مهاجرتی کشور است که اجازه می‌دهد، مجرمان از آن سوءاستفاده کنند. و البته راهی برای اعطای شهروندی به کسانی است که در کودکی به صورت غیر قانونی وارد آمریکا شده اند.»

این در حالیست که سارا پی یرز، از موسسه سیاستگذاری مهاجرت، گفت: «این طرح تقریبا مشکل یک پنجم افراد بدون مدارک اقامت را حل می‌کند و در عوض فهرست بلند بالایی از سیاست‌های سفت و سخت را به قوانین مرزی و مهاجرت می‌افزاید.»

بحث درباره طرح پیشنهادی رئیس جمهوری، هفته آینده در مجلس نمایندگان و سنا ادامه می‌یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG