لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

پرزیدنت ترامپ جایگزین نفتا را «موتور تولید انبوه شغل» در آمریکا توصیف کرد


نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کابینه او در کاخ سفید درباره توافق با کانادا و مکزیک برای اصلاح نفتا - ۱ اکتبر ۲۰۱۸
نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کابینه او در کاخ سفید درباره توافق با کانادا و مکزیک برای اصلاح نفتا - ۱ اکتبر ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه از توافق اخیر حاصل شده آمریکا با کانادا و مکزیک برای جایگزینی پیمان «نفتا» با عنوان «موتور تولید انبوه شغل» یاد کرد و گفت با نهایی شدن این توافق فرصت‌هایی زیادی در صنایع تولیدی، کشاورزی، فناوری و همچنین حوزه مالی به وجود خواهد آمد.

پرزیدنت ترامپ که ساعاتی پس از اعلام خبر توافق یکشنبه شب با کانادا به همراه سایر اعضای کابینه خود در کاخ سفید با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد اضافه کرد که «این تدابیر (جدید) از تعداد زیادی – صدها هزار – فرصت شغلی در آمریکا حمایت خواهد کرد،» و اینها فرصت‌های شغلی سطح بالا هستند.

ایالات متحده، کانادا و مکزیک برای اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا، که به عقیده رئیس جمهوری آمریکا منافع شرکت‌ها و صنایع آمریکایی را تامین نمی‌کرد، به توافق رسیده‌اند. توافق جدیدی که پرزیدنت ترامپ آن را «مدرن‌ترین، به روزترین و متعادل‌ترین توافق تجاری» توصیف کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجم شهریور ماه اعلام کرد با مکزیک برای جایگزینی نفتا به توافق رسیده است. در پی اعلام آن توافق، کانادا نیز اعلام کرد به مذاکرات اصلاح نفتا می‌پیوندد. توافق جدید، که از آن با عنوان «یو اس ام سی ای» (USMCA) یاد می‌شود، باید ظرف ۶۰ روز به امضای سران سه کشور برسد.

پرزیدنت ترامپ معتقد است در پیمان‌های تجاری قبلی از ایالات متحده سوء استفاده می‌شد و با بیان این که دوران امتیازگیری از آمریکا به سر رسیده، خواستار اصلاح این توافق‌ها شده بود. آمریکا در همین راستا، چالش‌های تجاری دیگری نیز با اتحادیه اروپا و چین دارد که گفت‌وگوهای مربوطه ادامه دارند.

بورس کشورهای اروپایی روز دوشنبه به توافق تجاری جدید آمریکا، کانادا و مکزیک واکنش مثبت نشان داد و ارزش سهام در بازارهای اروپا افزایش یافت.

به عقیده «یان ویلیامز» استراتژیست شرکت سرمایه‌گذاری «پیل هانت» این توافق نشان داد که می‌توان اختلافات تجاری دیگر را نیز حل و فصل کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG