لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

تعرفه‌‌های جدید آمریکا و چین بر کالاهای یکدیگر آغاز شد


با آغاز اعمال تعرفه های تجاری جدیدی که آمریکا و چین علیه محصولات یکدیگر، هر دو کشور از اعمال تعرفه های بیشتری در آینده سخن گفتند. تازه ترین دور تعرفه هایی که کالاهای چینی و آمریکایی را هدف قرار می دهد، روز دوشنبه آغاز شد.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، دولت پرزیدنت ترامپ بر ۲۰۰ میلیارد دلار از تولیدات چینی ۱۰ درصد تعرفه گذاشته است. این کالاها شامل مبلمان و لوازم خانگی می شود.

قرار است میزان تعرفه ها به ۲۵ درصد تا پایان سال افزایش یابد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید شیوه های تجاری چین به شرکت های آمریکایی آسیب زده است و از همین رو، واشنگتن قصد دارد با اعمال تعرفه بر کالاهای چینی، پکن را وادار کند شیوه های خود را تغییر دهد.

در واکنش، دولت شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، گفت بر ۵۲۰۷ کالای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار، از جمله سبزیجات یخ‌زده، تعرفه می گذارد.

آمریکا و چین پیشتر بر ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای یکدیگر تعرفه گذاشته اند که زنجیره جهانی عرضه کالا را به خطر انداخته است.

ساعاتی پس از اجرای تعرفه های جدید در روز دوشنبه، خبرگزاری دولتی شینهوا در چین آمریکا را به «زورگویی تجاری» متهم کرد و گزارش داد که پکن حاضر است به پشت میز مذاکره با واشنگتن برگردد اگر مذاکرات بر اساس احترام متقابل و برابری باشد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت دولت ترامپ «مصمم» است که در جنگ تجاری با چین پیروز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG