لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

تضمین مشروط ترامپ به کانادا و مکزیک: فعلا از نفتا خارج نمی‌شویم


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - بهمن ۱۳۹۵
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - بهمن ۱۳۹۵

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید به سران کانادا و مکزیک گفته است فعلا از توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) خارج نخواهد شد، اما در صورتی که به این نتیجه برسد گفت‌وگوهای مجدد در این زمینه به «توافقی منصفانه برای همه» طرف‌ها منجر نمی‌شود، احتمال خروج از پیمان همچنان وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ روز پنجشنبه در پیامی در حساب توئیتر خود گفت در گفت‌وگوهای تلفنی که با انریکه پنا نیِتو رئیس جمهوری مکزیک و جاستین ترودو نخست وزیر کاناد داشته است، موافقت کرده به عنوان یکی از شرکای این پیمان تجاری که بسیار در مورد آن بحث شده باقی بماند.

کاخ سفید اواخر روز چهارشنبه، در بیانیه‌ای، تنها گفته بود که پرزیدنت ترامپ به رهبران دو همسایه جنوبی و شمالی ایالات متحده تضمین داده است که واشنگتن در این مقطع از نفتا خارج نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئیتری امروز خود، روابط کشورش با مکزیک و کانادا را «خیلی خوب» توصیف کرد و گفت چشم انداز انجام گفت‌وگوهای مجدد بر سر پیمان نفتا «بسیار محتمل» است.

بیانیه روز گذشته کاخ سفید و توئیت امروز رئیس جمهوری پس از آن منتشر شد که برخی رسانه‌ها از قول منابع آگاه دولتی نوشتند پرزیدنت ترامپ در فکر صدور یک فرمان اجرایی برای خروج از نفتاست.

دونالد ترامپ که در دوران تبلیغات انتخاباتی سال گذشته به شدت از نفتا انتقاد کرده و گفته بود این پیمان تجاری به ضرر شرکت‌ها و کارگران آمریکایی است، وعده اصلاح آن را در صورت پیروزی داده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG