لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

چهار روز تا پایان مهلت تصویب بودجه آمریکا؛ ساخت دیوار مرزی مکزیک یکی از چالش‌هاست


دولت و کنگره تا هشتم اردیبهشت فرصت دارند بودجه ۲۰۱۷ را تصویب کنند.
دولت و کنگره تا هشتم اردیبهشت فرصت دارند بودجه ۲۰۱۷ را تصویب کنند.

شمارش معکوس پایان مهلت تصویب بودجه آمریکا در هشتم اردیبهشت (۲۸ آوریل) آغاز شده است و در صورتی که این بودجه سه هزار و ۶۵۰ میلیارد دلاری تصویب نشود، برخی از فعالیت‌های دولت فدرال تعطیل می‌شود.

بودجه سال مالی ۲۰۱۷ توسط پرزیدنت اوباما به کنگره با اکثریت جمهوریخواهان ارائه شد، اما قوه مقننه، با راهیابی به پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید، بررسی آنرا بنا به خواسته رئیس جمهوری که خواستار تغییرات عمده‌ای در ردیف‌های تخصیص داده شده بود، کنار گذارد.

حال با توجه به اینکه پرزیدنت ترامپ، از عمده خواسته خود که همان اختصاص ردیف بودجه برای ساخت دیوار حائل حدود ۳ هزار و دویست کیلومتری بین ایالات متحده و مکزیک کوتاه آمده است، گمان می رود که دولت فدرال بتواند قبل از اتمام ضرب الاجل صاحب بودجه شود.

ساخت این دیوار یکی از وعده‌های انتخاباتی او بود و در آن قول داده بود که مکزیک هزینه آنرا پرداخت خواهد کرد، اما این خواسته توسط دولت مکزیک قویا رد شد.

بنا به برآورد وزارت امنیت داخلی ساخت این دیوار حدود ۲۱ میلیار دلار و بنا به تخمین دموکراتها اقلیت کنگره حدود ۷۰ میلیارد دلار بر مالیات دهندگان آمریکایی هزینه تحمیل خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته بار دیگر بر اهمیت ساخت دیوار اصرار ورزید.

او در پیامی توئیتری نوشت که این دیوار ابزار مهمی برای جلوگیری از جاری شدن مواد مخدر به کشور است و اگر بنا نشود معضل مواد مخدر هیچگاه در کشور به درستی حل نمی‌شود.»

مایک پنس، معاون پرزیدنت ترامپ و رئیس مجلس سنا در جمع نظامیان آمریکا در ایالت هاوایی با کوتاه تر کردن مرخصی خود پس از تور کشورهای همپیمان واشنگتن در شرق آسیا، خود را کنگره می رساند.

او در سخنانی گفت که این هفته برای مذاکره درباره بودجه به کنگره خواهم رفت. به گفته او، آقای ترامپ سخت به دنبال افزایش بودجه نظامی برای نوسازی ارتش است.

سال ۲۰۱۳ با دستیابی نیافتن به اجماع و تصویب نشدن بودجه دولت پرزیدنت اوباما در کنگره با اکثریت جمهوریخواه، برخی از فعالیت‌های دولت فدرال به مدت شانزده روز تعطیل شد.

روز بیست و نهم آوریل، صدمین روز ورود پرزیدنت به کاخ سفید، و به طور سنتی به معیاری برای سنجش موفقیت دولت جدید در آمده است.

بنابراین، دونالد ترامپ که در لغو کردن و جایگزین کردن بیمه درمانی همگانی موسوم به اوباما کر ناکام ماند، تلاش دارد که بودجه عملیاتی را تا آن روز در اختیار داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG