لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

دیدار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا در کاخ سفید


ترامپ و ترودو
ترامپ و ترودو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز دوشنبه با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در کاخ سفید دیدار و گفتگو می کند.

یکی از محورهای گفتگوی دولتمردان آمریکا و کانادا پیشبرد نقش زنان در حوزه کسب و کار و تجارت است که به گزارش کاخ سفید در غالب یک میزگرد انجام خواهد شد.

این دو رهبر بعد از دیدار، یک نشست خبری مشترک خواهند داشت که می توانید از فیس بوک صدای آمریکا زنده دنبال کنید.

نخست وزیر کانادا در سفر روز دوشنبه اش به واشنگتن قرار است با رهبران اکثریت جمهوریخواه هر دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نیز دیدار و گفتگو کند.

دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی اش بشدت از نفتا، پیمان تجارت آزاد میان آمریکا، کانادا و مکزیک انتقاد کرده و وعده داده بود در صورت پیروزی تغییراتی در آن ایجاد کند.

از همین رو تجارت نیز به احتمال زیاد یکی دیگر از محورهای مذاکرات آقای ترامپ با جاستین ترودوخواهد بود.

۷۵ درصد صادرات کانادا به ایالات متحده است و اقتصاد آن به شدت بازار آمریکا تکیه دارد.

پیشتر اسوشیتدپرس گزارش داد بود که نگرانی ها در کانادا به خاطر احتمال ضربه اقتصادی به این کشور در نتیجه سیاست های محافظه‌کارانه کابینه جدید افزایش یافته است.

آقای ترودو و ترامپ رویکرد متفاوتی به مسئله مهاجرت از کشورهای اغلب مسلمان‌نشین دارند، و احتمال آن می رود که آقای ترامپ در دیدار خود با ترودو بر روی افزایش بودجه دفاعی کانادا و حمایت مالی از ناتو پافشاری کند.

با وجود اینکه نخست وزیر جوان و مترقی کانادا وجه مشترک زیادی با پرزیدنت ترامپ هفتاد ساله ندارد، اما از آنجا که آقای ترامپ قصد دارد در نقش آمریکا در قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به «نفتا» تجدیدنظر کند، ملاقات روز دوشنبه و نتیجه آن اهمیت زیادی برای آقای ترودو خواهد داشت.

هفتاد و پنج درصد صادرات کانادا وارد آمریکا می شود و به همین خاطر مقامات کانادا ترجیح می دهند قربانی تعرفه های سنگین و دیگر سیاست های سفت‌و‌سخت اقتصادی از سوی آمریکا نشوند. پرزیدنت ترامپ گفته است که «نفتا» برای کارگران آمریکایی بسیار مضر و مخرب بوده است.

با اینکه کابینه پرزیدنت ترامپ از محتوای احتمالی ملاقات روز دوشنبه در کاخ سفید جزئیاتی منتشر نکرده است، اما به گفته چند منبع آگاه، در نشست رودرروی این دو رهبر، موضوعاتی چون تجارت، امنیت داخلی و مرزی، دفاع، و بویژه مشارکت کانادا در ناتو مطرح خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG