لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

فرمان‌های جدید پرزیدنت ترامپ برای رفع بی‌عدالتی در تجارت خارجی


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که مصمم به اجرای وعده‌هایی است که در طول مبارزات انتخاباتی سال گذشته داده است، روز جمعه دو فرمان اجرایی صادر کرد که هدف آنها از میان بردن بی‌عدالتی در تجارت خارجی است.

فرمان اول مربوط به انجام مطالعه و بررسی دقیق به منظور شناسایی سوء استفاده هایی است که احتمالا در تجارت خارجی صورت می‌گیرد؛ و فرمان دوم اخذ جریمه از دولت‌های خارجی است که برای ارزان فروشی به صاحبان صنایع خود یارانه پرداخت می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا هنگام امضای این فرامین دلایل صدور آنها را شرح داد و گفت «میدان عمل هموار نیست. مشاغل ما کشور را ترک می‌کنند و به چین، مکزیک و جاهای دیگر منتقل می‌شوند.»

فرمان های اجرایی جدید پرزیدنت ترامپ

کسری موازنه تجارت خارجی آمریکا با چین ۳۵۰ میلیارد دلار است.

این فرمان‌های جدید پرزیدنت ترامپ احتمالاً در جریان دیدار هفته آینده او با رئیس جمهوری چین در فلوریدا مطرح خواهد شد.

دنی بیهار کارشناس اقتصادی در اندیشکده بروکلین بر این باور است که در جریان مذاکرات باید منافع مصرف کنندگان نیز مورد توجه قرار گیرد و می‌گوید «این بدان معناست که مصرف کنندگان و شرکت‌های آمریکایی با خرید کالاهای چینی که از کشورهای دیگر از جمله آمریکا ارزان‌تر است سود خواهند برد.»

بهار می‌گوید این فرایند رقابت تولید کنندگان آمریکایی را بیشتر خواهد کرد.

از سوی دیگر مجمع ملی اقتصاد تجاری می‌گوید اگر چه گفتگوها ممکن است موجب تقویت روحیه تولید کنندگان آمریکایی شود، اما در عین حال ممکن است به یک جنگ تجاری بیانجامد که در نهایت می تواند به صنایع آمریکا آسیب برساند.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید معاملات تجاری نامطلوب کارگران آمریکایی را به نابودی کشانده است؛ اما مطالعات جدید دفتر ملی تحقیقات اقتصادی حاکی است بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۷ تعدادی از مشاغل تولیدی بر اثر اتوماسیون از بین رفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG