لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

کسری تجاری آمریکا به بالاترین میزان در چهار سال اخیر رسید


کسری تجاری آمریکا در سال ۲۰۱۶ به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۲ تاکنون رسید.

بنا به گزارش منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی آمریکا، با اینکه کسری تجاری آمریکا در ماه دسامبر گذشته به خاطر افزایش صادرات کمی کاهش یافت، اما این میزان اندک هم نتوانست کسری تجاری کل سال را از رسیدن به بالاترین میزان خود طی چهار سال گذشته باز دارد.

بنا به گزارشی که وزارت بازرگانی آمریکا روز سه شنبه ۱۹ بهمن منتشر کرده است، کسری تجاری آمریکا در دسامبر ۲۰۱۶، با کاهشی ۳.۲ درصدی به ۴۴.۲ میلیارد دلار رسید که با خاطر افزایش میزان صادرات در هواپیماهای تجاری، ماشین‌آلات سنگین، و خودرو بوده است. اما در کل سال ۲۰۱۶، این کسری تجاری با افزایشی چهار دهم درصدی به ۵۰۲.۳ میلیارد دلار رسید که بالاترین میزان عدم توازن تجاری سالانه آمریکا از سال ۲۰۱۲ تا کنون محسوب می شود.

تراز تجاری یک کشور به تفاوت میان ارزش مالی صادرات و واردات آن کشور در دوره ای معین بستگی دارد. کسری تجاری، ناشی از بالا بودن ارزش مالی واردات در مقایسه با صادرات کشور در یک بازه زمانی معین است.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، این کسری تجاری بی سابقه می تواند انگیزه ای باشد برای کابینه پرزیدنت ترامپ در اعمال مقررات سفت و سخت تجاری که بخشی از وعده های آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش بوده است.

پرزیدنت ترامپ بارها وعده داده است که بر کشورهایی چون چین و مکزیک تعرفه هایی سنگین اعمال خواهد کرد تا آنچه به گفته او «سیاست های ناعادلانه تجاری» محسوب می شود از سوی این کشورها تغییر کند، سیاست هایی که به قول پرزیدنت ترامپ منجر به از بین رفتن میلیون ها مشاغل آمریکایی شده است.

دونالد ترامپ، برخورد با کسری های تجاری عمده آمریکا، صادرات مشاغل آمریکایی به کشورهای دیگر، و رکود در درآمد قشر متوسط آمریکا را در مرکز توجه ستاد انتخاباتی اش قرار داده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG