لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال وارد ششمین روز شد؛ توئیت پرزیدنت ترامپ


پرزیدنت ترامپ بانوی اول ملانیا، پس از دیدار با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و آلمان، صبح پنجشنبه به واشنگتن بازگشتند
پرزیدنت ترامپ بانوی اول ملانیا، پس از دیدار با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و آلمان، صبح پنجشنبه به واشنگتن بازگشتند

شش روز از تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا گذشته و هرچند مجلس سنا و مجلس نمایندگان امروز فعال است، اما هیچ برنامه‌ای برای رای‌گیری در مورد بودجه اعلام نشده است.

در صورتی که توافقی روز پنجشنبه ششم دی ماه حاصل نشود، تعطیلی بخش‌هایی از دولت تا سوم ژانویه (۱۳ دی ماه) و زمان شروع به کار کنگره جدید، ادامه خواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه و در پیامی در توئیتر خود گفت: «آیا دموکرات‌ها بالاخره به این نتیجه رسیده‌اند که چقدر امنیت مرزی و دیوار برای مرز جنوبی ما ضروری است. نیاز داریم که جلوی مواد مخدر، قاچاق انسان، اوباش و خلافکاران از ورود به کشورمان را بگیریم. آیا دموکرات‌ها حواسشان هست که خیلی از کسانی که حالا حقوقی دریافت نمی‌کنند، (از حزب) دموکرات هستند؟»

به گزارش آسوشیتد پرس، یک چهارم دولت در حال حاضر تعطیل است. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌اند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درخواست ۵.۷ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک کرده ولی دموکرات ها می گویند تنها با پرداخت ۱.۳ میلیارد دلار موافق هستند.

جمهوریخواهان در مجلس سنا هرچند با داشتن ۵۱ کرسی در اکثریت هستند ولی برای تایید بودجه به ۶۰ رای نیاز دارند. چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا گفته بودجه ای برای ساخت دیوار به کاخ سفید داده نخواهد شد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود تا وقتی که بودجه دیوار به کاخ سفید داده نشود، تعطیلی دولت ادامه خواهد یافت.

کارکنان و کارمندان دولت فدرال در جریان این تعطیلی یا به خانه فرستاده می‌شوند یا بدون دریافت حقوق، به کار خود ادامه می‌دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG