لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

دعوت رئیس جمهوری آمریکا از نخست وزیر عراق؛ توقف پرزیدنت ترامپ در آلمان


پرزیدنت ترامپ و بانوی اول ملانیا ترامپ، در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان
پرزیدنت ترامپ و بانوی اول ملانیا ترامپ، در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان

در حاشیه سفر رئیس جمهوری آمریکا به عراق، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران همراه رئیس جمهوری در هواپیما گفت، پرزیدنت ترامپ از نخست وزیر عراق برای سفر به واشنگتن دعوت کرده و عادل عبدالمهدی نیز این دعوت را پذیرفته است.

سارا هاکبی سندرز گفته به دلیل مراقبت‌های امنیتی آقای ترامپ و نخست وزیر عراق دیدار نکردند، ولی گفت‌وگویی تلفنی داشته و مسائل امنیتی و همکاری‌های دو طرفه را به بحث گذاشته‌اند.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در گزارشی روز پنجشنبه ششم دی گفت سفر پرزیدنت ترامپ به عراق با واکنش‌هایی داخلی همراه بوده است. «قیس الخزعلی»، فرمانده گروه شبه نظامی عصائب اهل حق، در توئیتر به هواداران خود وعده داد که پارلمان عراق رای به خروج نیروهای آمریکایی از عراق خواهد داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، شماری از نمایندگان پارلمان عراق درخواست رای گیری برای پایان دادن به حضور نیروهای نظامی آمریکایی در عراق کرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ که گفته بود نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد، در عراق بر موضع خود تاکید کرد و گفت: «وظیفه آمریکا ساختن کشورها نیست و این کار را باید کشورهای ثروتمند انجام دهند ... داعش شکست خورده و خلیفه رفته است و اگر نیاز باشد عملیاتی در سوریه انجام دهیم، این عملیات از پایگاه‌ نظامیان آمریکایی در عراق انجام خواهد شد.»

توقف در آلمان

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه و پس از دیدار از پیش اعلام نشده از پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق و در راه بازگشت به واشنگتن، از پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در دیداری سرزده و بدون اعلام قبلی، روز چهارشنبه پنجم دی ماه ابتدا به پایگاه هوایی الاسد در عراق رفت و بعد از آن در راه بازگشت به آمریکا در آلمان توقف داشت. ملانیا ترامپ، بانوی اول در این سفر پرزیدنت ترامپ را همراهی کرد.

پرزیدنت ترامپ در پایگاه هوایی «رامشتاین» که در شهر کایزسلاوترن قرار دارد، با نظامیان آمریکایی دیدار کرده و با آنها عکس یادگاری گرفت.

این اولین سفر دونالد ترامپ به یک منطقه جنگی در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده بود. پیشتر شماری از او انتقاد کرده بودند که چرا تاکنون، به یک منطقه جنگی سفر نکرده و از نیروهای آمریکایی در آنجا بازدید نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG