لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

پرزیدنت ترامپ دعوت رجب طیب اردوغان را برای سفر به ترکیه پذیرفت


دیدار دو رهبر در حاشیه اجلاس ناتو در تابستان امسال
دیدار دو رهبر در حاشیه اجلاس ناتو در تابستان امسال

سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید پرزیدنت ترامپ دعوت آقای اردوغان برای سفر به ترکیه را پذیرفته است.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که این دعوت در جریان تازه ترین مکالمه تلفنی دو رهبر انجام شد و «رئیس جمهوری آمریکا نیز مایل است در سال ۲۰۱۹ میلادی از ترکیه بازدید کند، اما هنوز تاریخ دقیق این سفر تعیین نشده است.»

دعوت رسمی رئیس جمهوری ترکیه از پرزیدنت ترامپ در آخرین گفت‌وگوی تلفنی آنها در روز یکشنبه دوم دی ماه صورت گرفته بود.

پرزیدنت ترامپ در مورد آن مکالمه گفت: «با پرزیدنت رجب طیب اردوغان تلفنی صحبت کردم، که بسیار سودمند بود. در مورد داعش، حضور ما در سوریه، و عقب نشینی آرام و بسیار هماهنگ شده نیروهای آمریکا از آن منطقه صحبت کردیم. این نیروها پس از سال ها به وطن باز می‌گردند. ضمناً در مورد گسترش روابط تجاری دوجانبه نیز گفت‌وگو کردیم.»

اواخر هفته گذشته، پرزیدنت ترامپ با اعلام شکست کامل داعش فرمان خروج تقریباً دو هزار نیروی نظامی آمریکایی مستقر در شرق سوریه را صادر کرد.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» متحد محلی آمریکا در مبارزه علیه شبه نظامیان داعش در سوریه بوده است؛ نیرویی حدوداً ۶۰ هزار نفره که عمدتاً از «واحدهای مدافع خلق کرد» تشکیل شده است. ترکیه که بخش اعظم از تشکیلات سیاسی-نظامی کردهای سوریه را «تروریست» می داند پیشتر تهدید کرده بود که علیه آن دست به حمله نظامی خواهد زد.

آیکان اردمیر، تحلیلگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در این مورد گفت: «اعلام تصمیم آمریکا برای عقب نشینی از سوریه یک موهبت برای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است. او با انتخابات سختی در سه ماه دیگر (یعنی در ماه مارس) روبرو است؛ زیرا در مسائل اقتصاد و سیاست داخلی چندان موفق عمل نکرده است. بنابر این هیچ چیز به اندازه خروج نیروهای آمریکا از سوریه نمی توانست برای آقای اردوغان دستمایه تبلیغ برای انتخابات فراهم کند. به ویژه آن که شعارها و تبلیغات انتخابات ترکیه معمولاً درونمایه‌های ملی‌گرایی قوی دارد، که حضور یک ارتش آماده به نبرد در مرزها نقطه اوج آن است و بسیار به نفع اردوغان خواهد بود.»

آقای اردمیر می گوید، خروج غیرمنتظره نیروهای آمریکا از سوریه ضمن آن که کردهای آن کشور را در معرض حمله ترکیه و رژیم بشار اسد قرار می‌دهد، نبرد علیه آخرین بقایای داعش در منطقه‌ای بین شرق رودخانه فرات تا مرز عراق را نیز با مشکل جدی روبرو می‌کند.

این تحلیلگر گفت: «در این مقطع زمانی خاص به دلیل پیشبرد مسیر جنگ توسط نیروهای آمریکا و جنگجویان کرد سوریه، داعش محصور شده است، اما اگر کردهای سوریه به دلیل خروج نیروهای آمریکا وادار به سازش با ترکیه یا ارتش سوریه ای شوند که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، ممکن است نبرد علیه داعش تضعیف شده و اولویت خود را در سیاست‌های آتی آمریکا از دست بدهد.»

ابراهیم کالین سخنگوی آقای اردوغان می‌گوید اواخر این هفته هیئتی از نظامیان آمریکایی برای تبادل نظر در مورد نحوه و زمانبندی عقب نشینی نیروهای آمریکا از سوریه، به ترکیه سفر خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اردیبشهت ماه سال گذشته با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید دیدار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG