لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

پرزیدنت ترامپ در سفر از پيش اعلام نشده عراق: ایران را زیرنظر داریم


رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید نیروهای نظامی آمریکا در عراق حضور خواهند یافت تا از هرگونه قدرت گرفتن داعش در این کشور و سوریه ممانعت کنند و همچنین فعالیت ایران را زیر نظر داشته باشند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به عراق رفت و چهارشنبه در جمع بخشی از نیروهای آمریکا در عراق گفت:‌ «نیروهای آمریکا قدرتمندانه، سنجیده و منظم از سوریه خارج خواهند شد – بسیار سنجیده، بسیار منظم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «در عین حال به منظور پیشگیری از یاغی‌گری داعش و پاسداری از منافع آمریکا، و همچنین برای آن که همواره از نزدیک مراقب شکل‌گیری دوباره احتمالی داعش باشیم و همینطور جهت زیر نظر گرفتن ایران، ایالات متحده حضور (نظامی) خود را در عراق حفظ می‌کند. حواسمان خواهد بود.»

پرزیدنت ترامپ درباره تصمیم خروج آمریکا از سوریه گفت: «از اول روشن کرده بود که هدف آمریکا در سوریه پس گرفتن مناطق تحت کنترل داعش از این گروه است.»

او در بین نیروهای آمریکایی در عراق گفت که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، موافقت کرده است که باقیمانده داعش در سوریه را بیرون براند.

دونالد ترامپ گفت که قرار نبوده است حضور آمریکا در سوریه نامحدود باشد و کشورهای ثروتمند دیگر باید برای بازسازی سوریه پول بدهند.

وی افزود: «وظیفه آمریکا ساختن کشورها نیست و این کار را باید کشورهای ثروتمند انجام دهند... داعش شکست خورده و خلیفه رفته است و اگر نیاز باشد عملیاتی در سوریه انجام دهیم این عملیات از پایگاه‌ نظامیان آمریکایی در عراق انجام خواهد شد.»

عکس پرزیدنت ترامپ و بانوی اول با نظامیان آمریکا در عراق.
عکس پرزیدنت ترامپ و بانوی اول با نظامیان آمریکا در عراق.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، گفت که دونالد ترامپ و همسرش، اواخر روز کریسمس به عراق سفر کردند.

جیم متیس، وزیر مستعفی دفاع، در سفر پرزیدنت ترامپ به عراق حضور نداشت و رئیس جمهوری آمریکا را جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید همراهی می کرد.

سفر رئیس جمهوری آمریکا در شرایطی صورت می گیرد که کاخ سفید و کنگره هنوز بر سر تامین بودجه دولت و اختلاف بر سر احداث دیوار در مرزهای جنوبی آمریکا، به توافق نرسیده اند و بخش هایی از دولت فدرال تعطیل است.

این اولین سفر دونالد ترامپ به یک منطقه جنگی به شمار می رود. پیشتر شماری از او انتقاد کرده بودند که چرا تاکنون، به یک منطقه جنگی سفر نکرده و از نیروهای آمریکایی بازدید نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG