لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

دیدار امروز پرزیدنت ترامپ و محمود عباس، گامی برای پایان نزاع اسرائیل و فلسطینی‌ها


آقای ترامپ و عباس بعد از دیدار حدود ظهر کنفرانس خبری برگزار می کنند.
آقای ترامپ و عباس بعد از دیدار حدود ظهر کنفرانس خبری برگزار می کنند.

ظهر چهارشنبه پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای اولین بار میزبان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است.

این دیدار در چارچوب احیای فرآیند مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان که از وعده های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، صورت می گیرد.

مساله مناقشه برانگیز انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم از دیگر موضوعات بحث خواهد بود.

مذاکرات بین تل آویو و تشکیلات خودگردان فلسطینی از سال ۲۰۱۴ یعنی در زمان پرزیدنت باراک اوباما به علت کوتاه نیامدن دو طرف از مواضع خود متوقف شد.

پخش زنده کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و محمود عباس را ساعت ۸:۳۵ شب بوقت تهران از فیس بوک صدای آمریکا ببینید

اسرائیل تمامی شهر اورشلیم را پایتخت ابدی کشور می داند، حال آنکه فلسطینی ها اصرار دارند که بخش شرقی این شهر، پایتخت کشور آینده شان باشد.

حمایت مقام های دولت آمریکا از اسرائیل

دیدار روز چهارشنبه در حالی برگزار می شود که سه شنبه شب مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا در مراسمی به مناسبت سالروز تاسیس دولت اسرائیل، با اشاره به تلاش های ترامپ برای مذاکرات صلح خاورمیانه، تاکید کرد حمایت آمریکا از اسرائیل مورد معامله قرار نخواهد گرفت.

آقای پنس گفت خیلی واضح بگویم، پرزیدنت شخصا به دنبال یافت راه حل پایان دادن به نزاع اسرائیل و فلسطینی هاست، هم اکنون ما گامهای ارزشمندی در مسیر برقراری صلح برداشته ایم. با قدردانی از تلاشهای فراوان پرزیدنت ترامپ، زمینه لازم و حسن نیت برای برقراری صلح در حال شکل گیری است.

معاون رئیس جمهور آمریکا افزود: هر دو طرف باید حاضر باشند، مواضعی سازشکارانه از خود نشان دهند. اما مطمئن باشید که پرزیدنت دونالد ترامپ، هیچوقت، چه حال و چه آینده امنیت کشور اسرائیل را مورد معامله قرار نخواهد داد.

آقای پنس به بحث انتقال سفارت آمریکا نیز اشاره کرد و گفت پرزیدنت ایالات متحده آمریکا با جدیت انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم را مورد ملاحظه قرار می دهد.

وی در بخشی از سخنانش درباره ایران نیز گفت دولت پرزیدنت ترامپ، به ایران اخطار داده است. آمریکا دیگر تلاشهای بی ثبات کننده ایران در منطقه که امنیت اسرائیل را به مخاطره می اندازد، تحمل نخواهد کرد. دولت پرزیدنت ترامپ هیچگاه اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد. رویکرد جدید و تازه ای به مذاکرات صلح دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG