لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

منابع عرب: حماس قصد دارد موضع خود نسبت به اسرائیل را تلطیف کند


بریگاد عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس
بریگاد عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس

شماری از منابع در کشورهای عربی می گویند که گروه اسلامگرا و فلسطینی حماس روز دوشنبه از سیاست جدید خود برای تلطیف سیاست هایش در قبال اسرائیل خبر خواهد داد. آنان می گویند در سند سیاستگذاری که این گروه قرار است منتشر کند تصریح می کند که مایل است خواسته دیرینه خود برای نابودی اسرائیل و همچنین تمایل به گروه اخوان المسلمین را رها کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفت این اقدام حماس ظاهرا با هدف بهبود روابط با غرب، کشورهای عرب خلیج فارس، و مصر است. گروه اسلامگرای اخوان المسلمین در مصر از سوی دولت این کشور گروهی تروریستی تلقی می شود.

بسیاری از کشورهای غربی حماس را به دلیل محکوم نکردن خشونت، به رسمیت نشناختن موجودیت اسرائیل و توافق های صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها، آن را گروهی تروریستی می دانند.

اسرائیل سند سیاستگذاری اخیر از سوی حماس را رد کرده و آن را تلاش حماس برای گمراه کردن جهان و فریب دادن کشورها به این که به گروهی میانه رو بدل شده، ارزیابی کرد.

منابع عرب خلیج فارس می گویند حماس که از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، در این سند جدید خواهد گفت که با یک دولت انتقالی فلسطینی بر اساس مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۶۷ موافق است.

حماس از سال ۲۰۰۷ به این سو در سه جنگ با اسرائیل جنگیده است و صدها حمله مسلحانه را در اسرائیل و اراضی اشغالی این کشور که مورد ادعای فلسطین است ترتیب داده است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار است سوم مه در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند. فتح، حزب متبوع آقای عباس رقیب حماس به شمار می رود.

تحلیلگران می گویند حماس قصد دارد با در پیش گرفتن سیاست جدید روابط با کشورهای غربی را بهبود داده و راه را برای توافق همبستگی با سازمان آزادیبخش فلسطین به رهبری محمود عباس هموار کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG