لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

تلاش برای «تغییر توازن قدرت» در جنگ اوکراین؛ آمریکا به اوکراین «بمب‌ خوشه‌ای» می‌دهد


تصویر مربوط به استفاده روسیه از بمب‌های خوشه‌ای در حمله به خارکیف در اوکراین

ایالات متحده سرانجام پس از ماه‌ها گفتگو بر سر ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین تصمیم گرفته است تا این مهمات ویژه را برای کمک به اوکراین در نبرد با روسیه به این کشور ارسال کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز جمعه تأیید کرد که ایالات متحده بمب‌های خوشه‌ای را به عنوان بخشی از بسته کمک نظامی جدید به اوکراین می‌فرستد.

سالیوان در همین ارتباط به خبرنگاران گفت: «من نمی‌خواهم اینجا بایستم و بگویم این یک تصمیم آسان بود، این یک تصمیم سخت است و برای همین هست که ما مدتها آن را به تعویق انداختیم. این تصمیمی است که مستلزم بررسی دقیق آسیب احتمالی به غیرنظامیان بود، و وقتی همه اینها را کنار هم گذاشتیم، یک توصیه متفق‌القول از سوی تیم امنیت ملی وجود داشت و رئیس جمهور در نهایت با مشورت با متحدان و شرکا و با مشورت اعضای کنگره، تصمیم گرفت که این استراتژی را به پیش ببرد.»

جو بایدن اوایل این هفته ارسال این دست از مهمات را تایید کرد، سی ان ان هم گزارش داد که دولت به شدت در حال بررسی این اقدام است، چرا که نیروهای اوکراینی برای به دست آوردن پیشرفت‌های بهتر در انجام ضدحملات خود علیه روسیه نیاز به این قبیل مهمات دارند.

سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن هم روز جمعه از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین حمایت کرد.

او در توییتر نوشت: «برای اینکه نیروهای اوکراینی‌ها پوتین را شکست دهند، به حداقل دسترسی برابر به سلاح‌هایی که روسیه از قبل علیه آنها استفاده می‌کند، مانند مهمات خوشه‌ای، نیاز دارند. ارسال این تجهیزات جدید تصمیم درستی است ، حتی اگر خیلی طول بکشد و من از آن حمایت کرده‌ام.»

مهمات خوشه‌ای توسط بیش از ۱۲۰ کشور ممنوع شده است چون معمولا تعداد زیادی بمب کوچکتر را رها می کند که می‌تواند در یک منطقه وسیع منجر به کشته شدن غیرنظامیان شود.

پنتاگون متعهد شده است که فقط مهمات خوشه‌ای را به اوکراین ارسال کند که دامنه انفجاری کمتری دارند و میزان مهماتی که در انفجار دوم منفجر خواهند شد در قیاس با دیگر مدل‌ها کمتر خواهد بود.

ژنرال پاتریک رایدر هم روز پنجشنبه گفت: روسیه چندین بار از مهمات خوشه‌ای علیه اوکراین استفاده کرده است، از جمله شلیک مهمات به یک مهد کودک در روزهای اولیه جنگ، دیده‌بان حقوق بشر هم مدعی است که مهمات خوشه‌ای مسئول تلفات غیرنظامیان در اوکراین هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایالات متحده، ذخیره بزرگی از مهمات خوشه‌ای باقی‌مانده از جنگ عراق دارد که می تواند برای جنگ در اوکراین بسیار موثر باشد.

XS
SM
MD
LG