لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

وزیر خارجه آمریکا با رهبران ترکیه در آنکارا ملاقات کرد


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (چپ) و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (راست)، ۳۰ مارس ۲۰۱۷ - آنکارا
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (چپ) و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (راست)، ۳۰ مارس ۲۰۱۷ - آنکارا

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری، بینالی ییلدیریم نخست وزیر و داوود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ملاقات کرد.

این اولین توقف رشته سفر خارجی آقای تیلرسون برای بررسی گام های آینده آمریکا در مقابله با داعش و رسیدگی به بحران پناهجویان در همکاری با متحدان واشنگتن در منطقه به شمار می رود.

آقای تیلرسون در ترکیه گفت که ايران عامل بی ثباتی در منطقه است. او در كنفرانسی خبری، تركيه را هم پيمان آمريكا در جنگ عليه داعش توصيف كرد و گفت: «رقه مركز داعش در سوريه بايد آزاد شود و اهالی آن كه آواره شده اند به خانه هايشان بازگردند.»

سفر وزير خارجه آمريكا به تركيه در حالي است كه روابط دو كشور بهدليل آنچه آنكارا عدم پاسخگويی واشنگتن به نگرانيهای تركيه توصيف كرده، دچار تنش شده است.

وزير خارجه آمريكا در ترکیه: ايران عامل بی ثباتی در منطقه است

تیلرسون هفته گذشته ریاست نشست کشورهای عضو ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا در مقابله با داعش بود.

وزير خارجه آمريكا در ترکیه: ايران عامل بی ثباتی در منطقه است

پیش بینی شده بود که در رهبران ترکیه در دیدار با آقای تیلرسون یک بار دیگر خواستار بازگرداندن فتح الله گولن از آمریکا به ترکیه شوند. مقامات ترک گولن را به انجام کودتای ضددولتی در سال گذشته متهم می کنند.

اولین حضور وزیر خارجه دولت ترامپ در اجلاس ناتو

وزیر خارجه آمریکا سپس قرار است با کشورهای عضو ناتو ملاقات کرده و بر آن ها فشار آورد تا در افزایش بودجه دفاعی روشی روشن در پیش گیرند.

تیلرسون پس از دیدار با نمایندگان کشورهای عضو ناتو عازم مسکو می شود.

XS
SM
MD
LG