لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

افزایش فشار آمریکا برای جلوگیری از فروش «دستگاه‌های تراشه‌ساز» هلندی به چین


آرشیو
آرشیو

دولت هلند، جمعه فروش برخی تجهیزات و ماشین‌های تراشه‌ساز شرکت «ای‌اس‌ام‌ال» به چین را محدود کرد. این قرارداد ۲۹۴ میلیاردی شامل اقلامی مانند نیمه‌هادی «ای‌یو‌وی» و انواع خاصی از ماشین‌های لیتوگرافی «دی‌یووی» است.

به گزارش رویترز، آمریکا نیز در حال بررسی راه‌هایی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر برای این شرکت هلندی است. به این ترتیب ای‌اس‌ام‌ال برای فروش ماشین‌های تراشه‌ساز مرغوب خود به چین، بیشتر از دولت هلند باید تابع قوانین واشنگتن باشد.

این اقدام هلند به دلیل فشارهای آمریکا و ژاپن، و تلاش جو‌ بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، است که می‌خواهد دسترسی پکن به فناوری نیمه‌هادی پیشرفته را که می‌تواند برای اهداف نظامی و هوش مصنوعی استفاده شود، محدود کند.

طرح جدید آمریکا که ممکن است در اواخر ژوئیه ارائه شود، می‌تواند مانع ارسال انواع بیشتری از ماشین‌های ای‌اس‌ام‌ال به برخی از تاسیسات تراشه‌‌سازهای چینی، از جمله مرکزی متعلق به «اس‌ام‌آی‌سی»، بزرگترین تراشه‌ساز چین، شود.

این طرح جدید نه تنها ای‌اس‌ام‌ال را هدف قرار می‌دهد، بلکه تأمین‌کنندگان دیگری مانند «ترامپف» و «زایس» آلمان را نیز که لیزر و لنز می‌سازند، شامل می‌شود.

ای‌اس‌ام‌ال جمعه گفت که محدودیت‌های جدید دولت هلند، تأثیری بر قیمت نهایی معامله نخواهد داشت. با این حال موجب کاهش ۳.۶ درصدی سهام این شرکت شد. ای‌اس‌ام‌ال هنوز درباره طرح آینده آمریکا برای ایجاد محدودیت‌های بیشتر اظهارنظری نکرده است.

آرشیو
آرشیو

اقدام دولت هلند در شرایطی صورت می‌گیرد که که رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم آمدند تا به بررسی این موضوع بپردازند که آیا دستورالعمل‌های فرامرزی و قوانین ملی اتحادیه اروپا در زمینه صادرات می‌تواند بهبود یابد یا خیر.

با این حال، هنگامی که صحبت از تجهیزات ساخت تراشه می‌شود، ممکن است سیاست از آن سوی اقیانوس اطلس در واشنگتن اعمال شود.

در هفته‌های اخیر تهدیدهای آمریکا علیه ای‌اس‌ام‌ال، باعث ایجاد دردسرهای جدیدی برای این شرکت هلندی در رابطه با صادرات به چین شده است.

ای‌اس‌ام‌ال، برای رعایت قوانین اداره صادرات آمریکا، شهروندان برخی کشورها از جمله ایران، سوریه، کوبا، و کره‌شمالی را به دلیل امکان دسترسی به فناوری حساس آمریکا در بعضی بخش‌ها استخدام نمی‌کند.

در دسته‌بندی‌های مشاغل این شرکت، حدود ۲۰ کشور جهان از جمله روسیه و چین به عنوان تهدیدهای امنیت ملی برای آمریکا در نظر گرفته شده‌اند.

این مطلب براساس گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG