لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

خودداری شرکت تراشه‌ساز هلندی از استخدام کارکنان ایرانی


شرکت هلندی «ای‌اس‌ام‌ال»
شرکت هلندی «ای‌اس‌ام‌ال»

یک نهاد حقوق بشری در هلند می‌گوید که «ای‌اس‌ام‌ال»، شرکت سازنده تجهیزات تراشه کامپیوتری، ممکن است هنگام استخدام با پیروی از قوانین اداره صادرات آمریکا متقاضیان کار از برخی کشورهای جهان، از جمله ایران، را نپذیرد.

به گفته موسسه حقوق بشر هلند، ای‌اس‌ام‌ال ممکن است تقاضای کار شهروندان کشورهای ایران، سوریه، کوبا، و کره شمالی به دلیل امکان دسترسی به فناوری حساس آمریکا را نپذیرد، هرچند که براساس قوانین هلند موظف نیست چنین کاری انجام دهد.

این شرکت هلندی فعالیت‌های قابل توجهی در آمریکا دارد و تجهیزات مورد استفاده در ساخت نیمه هادی‌ها را تولید می‌کند.

نهاد حقوق بشر هلند که این حکم را منتشر کرده است، بر شکایات مبتنی بر اعمال تبعیض در هلند نظارت دارد. این نهاد در خلاصه‌ای از حکم ۱۶ ژوئن خود گفت: «مقررات اعمال شده توسط مقامات آمریکایی در برخی موارد در خارج از قلمرو ایالات متحده تأثیر می‌گذارد.»

این نهاد در ادامه افزود: «مقررات اداره صادرات ایالات متحده اگر چه از طرف قانون‌گذاران هلندی تصویب نشده، اما در واقع برای شرکت ای‌اس‌ام‌ال الزام‌آور است.»

شرکت هلندی «ای‌اس‌ام‌ال»
شرکت هلندی «ای‌اس‌ام‌ال»

یک بنیاد ضد تبعیض مستقر در روتردام شکایتی را در مورد شیوه‌های استخدام ای‌اس‌ام‌ال تنظیم کرده بود و استدلال می‌کرد که قانون هلند تبعیض بر اساس ملیت را مجاز نمی‌داند.

این شرکت هلندی استدلال کرده بود که نقض مقررات ایالات متحده در این زمینه به خطر تحریم‌های آمریکا منجر می‌شود که می‌تواند عملیات را متوقف کند.»

ای‌اس‌ال‌ام دوشنبه از انتشار این حکم ابراز خرسندی کرد.

این شرکت نموداری را به عنوان بخشی از شواهد خود ارائه کرده بود که نشان می‌دهد به طور معمول کارهایی را کارمندان انجام می‌دهند براساس قوانین اداره صادرات آمریکا مورد بررسی قرار می‌دهد و آنها را دسته‌بندی می‌کند.

در این دسته‌بندی‌ها، ایران، سوریه، کره شمالی، کوبا و همچنین حدود ۲۰ کشور دیگر از جمله چین و روسیه به عنوان تهدید‌های امنیت ملی برای آمریکا در نظر گرفته شده‌اند.این مطلب براساس گزارش رویترز تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG