لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

آمریکا قصد دارد صنعت تراشه چین را با قوانین صادراتی فراگیر کنترل کند


پرچم‌های آمریکا و چین
پرچم‌های آمریکا و چین

دولت جو بایدن روز جمعه مجموعه گسترده‌ای از کنترل‌های صادراتی را منتشر کرد که یکی از پیامدهای آن قطع ارتباط چین با صنعت تراشه‌‌های نیمه‌هادی است.

این تراشه‌ها در سراسر دنیا به کمک تجهیزات آمریکایی ساخته می‌شوند و به همین خاطر احتمال آن می‌رود که اقدام بایدن، موجب کاهش سرعت پیشرفت‌های فنی و نظامی پکن شود.

این قوانین که برخی از آنها بلافاصله لازم‌الاجرا هستند، از طریق نامه به شرکت‌های عمده آمریکایی ارسال شدند و آنها را ملزم به خودداری از ارسال تجهیزات آمریکایی به کارخانه‌های چینی سازنده تراشه‌های پیشرفته می‌کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از کارشناس اندیشکده مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی واقع در شهر واشنگتن گزارش داده که این اقدام بایدن چینی‌ها را سال‌ها به عقب باز می‌گرداند.

رویترز همچنین به نقل از مقامات ارشد دولت بایدن می‌گوید یک هدف دیگر واشنگتن، جلوگیری از فروش تراشه‌های پیشرفته به چین و یا فروش تجهیزات به کارخانه‌های چینی سازنده این تراشه‌ها از سوی کشورهای متحد آمریکا است و گفت‌وگوهایی با آنها در این زمینه در جریان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه دولت بایدن را به سوء استفاده از اقدامات تجاری با هدف تقویت «هژمونی تکنولوژیکی» ایالات متحده متهم کرد.

XS
SM
MD
LG