لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

جشن طرفداران آزادی سقط جنین در مقابل دیوان عالی آمریکا


جشن طرفداران اعطای حق انتخاب به زنان برای سقط جنین در مقابل ساختمان دیوان عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن - ۷ تیر ۱۳۹۵
جشن طرفداران اعطای حق انتخاب به زنان برای سقط جنین در مقابل ساختمان دیوان عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن - ۷ تیر ۱۳۹۵

طرفداران اعطای حق انتخاب به زنان برای سقط جنین، روز دوشنبه در واشنگتن پایتخت آمریکا گرد آمدند تا پیروزی خود را بر محافظه کاران ایالت تگزاس را که تصمیم به بستن کلینیک های سقط جنین داشتند جشن بگیرند.

امی هگستروم میلر از گروه های طرفدار حق سقط جنین گفت "پس از سال ها مبارزه با سیاستمداران سنگدلی که مخالف حق انتخاب زنان در داشتن فرزند هستند و می خواهند آنان را از حق سقط جنین محروم کنند، به همه هشدار می دهیم که دیگر نمی توانید سلامت زنان تگزاس را بازیچه کنید."

حالا ایالت های دیگری که تحت حاکمیت محافظه کاران است، نگران هستند تا این رویه قضایی محدودیت سقط جنین در ایالت های دیگر را به مخاطره بیاندازد.

نانسی نورتوپ مدیر اجرایی مرکز حقوق باروری زنان گفت "بدون هیچ سؤالی تصمیم امروز دیوان عالی قاعده بازی را تغییر می دهد. قواعدی که قانونگذاران این ایالت در سال های گذشته تصویب کردند و با آن حقوق انسانی و سلامت زنان را به مخاطره انداختند."

دن پاتریک فرماندار ایالت تگزاس استدلال می کند که هدف قانون پیشین ایالت تگزاس به رهبری جمهوریخواهان، حفاظت از سلامت زنان بود. او گفت "شما شنیده اید که گروه های مدافع حق سقط جنین مثل Planned Parenthood می گویند که ما با تصویب این قوانین زنان را ناچار کرده بودیم تا در مکان های ناامن و غیر استاندارد، جنین شان را سقط کنند. اما این مسیری است که امروز دیوان عالی تصویب کرد."

بنا به حکم دیروز دیوان عالی که با آرا ۵ بر ۳ صادر شد، حکم دادگاه پایین تر مبنی بر لزوم سقط جنین در بیمارستان ها یا کلینیک هایی که استاندارد بیمارستانی دارند لغو شد. از تاریخ تصویب این قانون در دومین ایالت پر جمعیت آمریکا تعداد ۴۱ کلینیک سقط جنین در تگزاس به ۱۹ کاهش یافت.

پنی نانس از مخالفان سقط جنین از گروه زنان دلواپس آمریکا گفت "ایالت تگزاس تلاش کرده بود تا زنان را از خطر حفظ کند اما متاسفانه دیوان عالی از طرفداران سقط جنین حمایت کرد، اما ما به عنوان طرفداران حق حیات جنین، از پا نمی نشینیم."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از این تغییر ابراز خشنودی کرد و گفت، با این تصمیم موانع غیرقانونی که در راه حقوق زنان و تصمیم آزادانه آنها درباره فرزنددار شدن ایجاد شده بود بر طرف شد.

در آخرین نظرسنجی درباره سقط جنین در ماه جاری، ۴۷ درصد از مردم آمریکا طرفدار آزادی سقط جنین و ۴۲ درصد حامی ممنوعیت آن هستند.

XS
SM
MD
LG