لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

دیوان عالی آمریکا در مورد سه پرونده مهم رای می دهد


خانم فیشر که پشت میکروفن است، می گوید دانشگاه به خاطر آنکه از نژاد سفید است، در سال ۲۰۰۸ به او پذیرش نداد.
خانم فیشر که پشت میکروفن است، می گوید دانشگاه به خاطر آنکه از نژاد سفید است، در سال ۲۰۰۸ به او پذیرش نداد.

تا تعطیلات تابستانی دیوان عالی آمریکا کمتر از سه هفته دیگر باقی مانده است اما انتظار می رود عالی ترین مرجع قضایی در ایالات متحده در باره سه موضوع مهم رای خود را صادر کند.

پرونده اول: فرمان مهاجرتی اوباما

شکایت دولت آمریکا از ایالت تگزاس یکی از پرونده های مهمی است که دیوان عالی آمریکا باید آن را بررسی کند. محور این شکایت، فرمان ریاست جمهوری باراک اوباما است که اخراج میلیون ها نفر از مهاجران غیرقانونی را به حالت تعلیق در می آورد و برنامه ای را گسترش می دهد که اجازه می دهد افراد زیر ۱۶ سال که به طور غیرقانونی به آمریکا آمده اند، در این کشور بمانند.

تگزاس و ۲۵ ایالت دیگر از دولت باراک اوباما به خاطر این فرمان شکایت کرده اند و می گویند چنین فرمانی خلاف قانون اساسی است و با قوانین فعلی مهاجرتی فدرال نیز تعارض دارد. اما دولت فدرال می گوید مقررات مهاجرتی ربطی به ایالت ها ندارد و دولت فدرال این مقررات را تعیین می کند.

پرونده دوم: سقط جنین

پرونده دوم مربوط به یک شکایت مرتبط با قوانین ایالت تگزاس در مورد سقط جنین است که در سال ۲۰۱۳ به تصویب رسید. این قانون می گوید که همه مراکز ارائه دهنده خدمات سقط جنین باید از استانداردهای واحد ساختمانی پیروی کنند و پزشکان در این مراکز باید از امتیاز پذیرش بیمار در یک بیمارستان در شعاع حدود ۵۰ کیلومتری مرکز برخوردار باشند. اما از زمان تصویب این قانون، تعداد کلینیک های سقط جنین در تگزاس از ۴۲ مرکز به ۱۹ مرکز کاهش یافته است و فعالان حقوق زنان می گویند که تعداد کلینیک های سقط جنین در صورت اجرای کامل این قانون ممکن است از این هم کمتر شود.

شاکی پرونده، سازمان Whole Woman’s Health است که خود را گروهی فمینیستی می نامد و می گوید مقررات ایالت تگزاس، غیرضروری و بیش از حد سنگین است. مدافع، جان هلرستدت، کمیسر وزارت خدمات بهداشت ایالت تگزاس است که می گوید این مقررات برای حفاظت از کسانی که به دنبال سقط جنین هستند، ضروری است.

ایالت تگزاس، یک ایالت بزرگ در آمریکا است و مدافعان حقوق زنان می گویند با مقررات جدید، دسترسی زنان به خدمات سقط جنین کاهش می یابد.

پرونده سوم: پذیرش در دانشگاه بر اساس نژاد (تبعیض مثبت)

یکی از پرونده ها مربوط به شکایت یک زن سفیدپوست آمریکایی به نام آبگیل فیشر از دانشگاه تگزاس است. شاکی می گوید دانشگاه تگزاس به او به خاطر نژادش پذیرش نداد.

در ایالت تگزاس سرنوشت پذیرش ۲۵ درصد دانشجویان بر اساس عواملی نظیر نژاد دانشجوی متقاضی، تعیین می شود و ده درصد نیز که نمره های بالایی دارند، به طور خود کار پذیرش می گیرند. خانم فیشر نمره هایی خیلی بالایی نداشت که او را در میان ده درصد برتر قرار دهد و می گوید دانشگاه به خاطر نژادش، در سال ۲۰۰۸ به او پذیرش نداده است.

او پس از آن شکایت کرد که فهمید دانشگاه تگزاس، به اقلیت های نژادی که نمره های پایین تری داشتند، پذیرش داده است.

XS
SM
MD
LG