لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

رویارویی موافقان و مخالفان سقط جنین در دیوان عالی آمریکا


موافقان و مخالفان آزادی سقط جنین در آمریکا روز چهارشنبه در برابر ساختمان دیوان عالی در واشنگتن جمع شدند، در همین حال قضات در بحث های داغی که ۹۰ دقیقه طول کشید، به بیان نقطه نظرهای خود و شنیدن نطریات دو طرف پرداختند.

چهار قاضی لیبرال گفتند به باور آنها مقررات سقط جنین که ایالت تگزاس تصویب کرد، با قانون اساسی مغایرت دارد، حقوق زنان را محدود می کند و به بسته شدن تعداد بیشتری از درمانگاه های سقط جنین در دومین ایالت بزرگ کشور منجر خواهد شد. اما قضات محافظه کار گفتند شواهدی که نشان دهد قانون موجب بسته شدن درمانگاه ها شد یا به کاهش چنین مراکزی در تگزاس منجر خواهد شد، زیاد نیست.

کارشناسان اظهار عقیده می کنند این اختلاف نظر می تواند حقوق قانونی برای چنین عملی را تغییر دهد و بر شمار عظیمی از زنان تاثیر بگذارد.

ایالت تگزاس گفته است قانون باید برای حفاظت از سلامت زنان در تاسیسات پزشکی امن برجا بماند. اما طرفداران سقط جنین این نظر را رد می کنند و قانون را فقط کوششی برای محدود ساختن ۷۰ هزار سقط جنین که زنان تگزاس هر سال انجام می دهند می دانند.

اسکات کلر، معاون دادستان کل تگزاس، به قضات گفت علیرغم قانون، سقط جنین در تگزاس قانونی و در دسترس است.

وکیل کلینیک های سقط جنین به دادگاه گفت قانون تگزاس به منزله مقررات غیر لازمی است که فشار نابجایی بر حق زنان به سقط جنین وارد می کند.

در خارج از دادگاه، برخی از طرفداران وضع محدودیت هایی بر سقط جنین پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود "از زنان و زندگی حفاظت کنید."

XS
SM
MD
LG