لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

سنا نیز لایحه اصلاح مالیات آمریکا را تصویب کرد: یک قدم تا پیروزی بزرگ ترامپ


رای گیری در ساعت ۱:۳۶ بامداد چهارشنبه پایان یافت.
رای گیری در ساعت ۱:۳۶ بامداد چهارشنبه پایان یافت.

بامداد چهارشنبه ۲۹ آذر، سنای ایالات متحده نیز مانند مجلس نمایندگان نخستین لایحه اصلاح قانون مالیاتی آمریکا طی سه دهه اخیر را با ۵۱ رای مثبت جمهوریخواهان در مقابل ۴۹ رای منفی به تصویب رساند. به این ترتیب پرزیدنت ترامپ یک گام دیگر در عمل به وعده های انتخاباتی اش نزدیک شد.

در رای گیری بامداد چهارشنبه همه دموکرات ها و باب کورکر جمهوریخواه به طرح این مصوبه رای منفی دادند اما با اختلاف دو رای تصویب شد. البته چون سنا تغییراتی در مصوبه روز سه شنبه مجلس نمایندگان داد، مصوبه سنا قبل از ارسال به کاخ سفید، باید دوباره در مجلس نمایندگان تصویب شود. جمهوریخواهان می گویند این مصوبه دوباره توسط آنها که اکثریت را دارند، تصویب خواهد شد.

سنا در حالی این لایحه را تصویب کرد که سه شنبه عصر ۲۸ آذر، مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را با ۲۲۷ رأی موافق در برابر ۲۰۳ رأی مخالف تصویب کرده بود.

جمهوریخواهان می‌گویند لایحه مالیاتی موجب افزایش سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل می‌شود و به دستمزد کارگران سخت کوش آمریکایی می‌افزاید. اما منتقدان این لایحه، که عمدتا دموکرات هستند، می گویند موجب افزایش بدهی کشور می شود.

طرفداران طرح معتقدند کاهش مالیات موجب تشویق سرمایه گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی ارزیابی‌ها حاکی است این لایحه بدهی ایالات متحده را دست کم به میزان یک تریلیون دلار، طرف ده سال آینده، افزایش می‌دهد.

کارسن برسکی از موسسه بانکی اینگ می‌گوید «بازار پاسخ روشنی برای این که پرزیدنت ترامپ چگونه این هزینه‌ها را پرداخت می کند ندارد؛ گرچه رد پای تکرار سیاست‌های اقتصادی پرزیدنت ریگان که گفت کاهش مالیات شرکت‌ها موجب افزایش بازده و درآمد می‌شود در آن دیده می‌شود. اما کاهش مالیات شرکت‌ها در دهه ۱۹۸۰ باعث افزایش درآمد دولت نشد. سوال این است که آیا در ۲۰۱۸ می‌شود یا خیر.»

به رغم نگرانی از افزایش بدهی، یا پیامد این لایحه برای طبقه متوسط، برزسکی می‌گوید واکنش در بازار مالی تا حد زیادی با فراغت و آسودگی همراه بوده است، و گرک مک براید تحلیلگر مالی معتقد است که افراد با درآمد بالا برندگان واقعی آن هستند.

به گفته او «لایحه مالیاتی برای سهامداران خوب است و فکر می‌کنم صرفه جویی در مالیات به سود سهامداران در قالب سهام بالاتر و بازده بیشتر خواهد شد و شما به نوعی شاهد استخدام بیشتر و کسب و کار بیشتر شرکت‌ها در آمریکا خواهید بود ونه در خارج.»

پرزیدنت ترامپ تاکید می‌کند آمریکایی‌ها با مالیات کمتر زندگی بهتری خواهند داشت: «وضع همه بهتر خواهد شد، ولی بزرگترین منفعت برای مشاغل و طبقه متوسط است. وضع کشور ما فوق العاده است، اما یک گام بزرگ دیگر باید بر دارد که بدون این لایحه مالیاتی ممکن نیست.»

یک نظرسنجی اخیر حاکی است پاسخ تاثیر این لایحه تا مدت‌ها روشن نخواهد شد.

به عقیده کن سیمون سون عضو انجمن ملی برای اقتصاددانان تجارت «بسیاری از مالیات دهندگان به احتمال زیاد با صورت حساب‌های بالاتر روبرو خواهند شد، چون در حالی که برخی از نرخ‌های مالیات کاهش یافته‌اند، برخی از هزینه را هم نمی‌توان چون گذشته از مالیات کسر گذاشت. پس مدتی طول می‌کشد بدانیم چه کسانی برنده و بازنده هستند.»

کمیته مسول بودجه فدرال معتقد است این طرح مالیاتی در نهایت بیش از ۲ هزار میلیارد دلار برای کشور هزینه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG