لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه اصلاح نظام مالیاتی کشور را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه نخستین لایحه اصلاح قانون مالیاتی ایالات متحده طی سه دهه اخیر را با ۲۲۷ رأی موافق در برابر ۲۰۳ رأی مخالف تصویب کرد؛ گامی که پیروزی عمده برای پرزیدنت ترامپ در عمل به وعده های انتخاباتی اش محسوب می شود.

این مصوبه به زودی در سنا هم به رأی گذاشته می شود و در صورت تصویب در آن مجلس نیز، به کاخ سفید ارسال خواهد تا با امضای رئیس جمهوری، به قانون تبدیل شود.

جمهوریخواهان می‌گویند لایحه مالیاتی موجب افزایش سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل می‌شود و به دستمزد کارگران سخت کوش آمریکایی می‌افزاید. اما منتقدان این لایحه، که عمدتا دموکرات هستند، می گویند موجب افزایش بدهی کشور می شود.

طرفداران طرح معتقدند کاهش مالیات موجب تشویق سرمایه گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی ارزیابی‌ها حاکی است این لایحه بدهی ایالات متحده را دست کم به میزان یک تریلیون دلار، طرف ده سال آینده، افزایش می‌دهد.

کارسن برسکی از موسسه بانکی اینگ می‌گوید «بازار پاسخ روشنی برای این که پرزیدنت ترامپ چگونه این هزینه‌ها را پرداخت می کند ندارد؛ گرچه رد پای تکرار سیاست‌های اقتصادی پرزیدنت ریگان که گفت کاهش مالیات شرکت‌ها موجب افزایش بازده و درآمد می‌شود در آن دیده می‌شود. اما کاهش مالیات شرکت‌ها در دهه ۱۹۸۰ باعث افزایش درآمد دولت نشد. سوال این است که آیا در ۲۰۱۸ می‌شود یا خیر.»

به رغم نگرانی از افزایش بدهی، یا پیامد این لایحه برای طبقه متوسط، برزسکی می‌گوید واکنش در بازار مالی تا حد زیادی با فراغت و آسودگی همراه بوده است، و گرک مک براید تحلیلگر مالی معتقد است که افراد با درآمد بالا برندگان واقعی آن هستند.

به گفته او «لایحه مالیاتی برای سهامداران خوب است و فکر می‌کنم صرفه جویی در مالیات به سود سهامداران در قالب سهام بالاتر و بازده بیشتر خواهد شد و شما به نوعی شاهد استخدام بیشتر و کسب و کار بیشتر شرکت‌ها در آمریکا خواهید بود ونه در خارج.»

پرزیدنت ترامپ تاکید می‌کند آمریکایی‌ها با مالیات کمتر زندگی بهتری خواهند داشت: «وضع همه بهتر خواهد شد، ولی بزرگترین منفعت برای مشاغل و طبقه متوسط است. وضع کشور ما فوق العاده است، اما یک گام بزرگ دیگر باید بر دارد که بدون این لایحه مالیاتی ممکن نیست.»

یک نظرسنجی اخیر حاکی است پاسخ تاثیر این لایحه تا مدت‌ها روشن نخواهد شد.

به عقیده کن سیمون سون عضو انجمن ملی برای اقتصاددانان تجارت «بسیاری از مالیات دهندگان به احتمال زیاد با صورت حساب‌های بالاتر روبرو خواهند شد، چون در حالی که برخی از نرخ‌های مالیات کاهش یافته‌اند، برخی از هزینه را هم نمی‌توان چون گذشته از مالیات کسر گذاشت. پس مدتی طول می‌کشد بدانیم چه کسانی برنده و بازنده هستند.»

کمیته مسول بودجه فدرال معتقد است این طرح مالیاتی در نهایت بیش از ۲ هزار میلیارد دلار برای کشور هزینه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG