لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

سالیوان: آمریکا به دنبال تشکیل یک «جبهه متحد» در مورد ایران است


جیک سالیوان. آرشیو
جیک سالیوان. آرشیو

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «اولویت بالایی» برای دولت ایالات متحده دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، بخشی از دلیلی که آقای بایدن می‌خواهد از فرصت هماهنگی نزدیک با شرکای اروپایی، به ویژه تروئیکای اروپایی که بخشی از مذاکرات [هسته ای با ایران] هستند استفاده کند این است که آمریکا قصد دارد پس از چهار سال اختلاف [با اروپا] بر سر سیاست های مربوط با ایران که در دولت پیشین آمریکا رواج داشت، با شرکای اروپایی خود یک «جبهه متحد» در مورد ایران تشکیل دهد.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا این هفته برای شرکت در دو نشست مهم در رم و گلاسکو راهی اروپا ‌شود.

بریتانیا، فرانسه، و آلمان، که به تروئیکای اروپایی مشهور هستند، مهمترین شرکای آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «و ما، همانند چند ماه گذشته این پیام روشن را برای ایران خواهیم فرستاد که این دریچه [دیپلماسی] برای همیشه باز نخواهد ماند و ما باید شاهد بازگشت به دیپلماسی و پیشرفت [در گفت‌وگوهای] دور میز دیپلماتیک باشیم.»

سالیوان تصریح کرد، آمریکا «همه گزینه‌های دیگر را حفظ می‌کند تا بتواند به نحو مقتضی در برابر این برنامه [هسته‌ای ایران] از آنها استفاده کند.»

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بازگشت به مذاکرات وین، که از ماه ژوئن متوقف شده است، و محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی برای دولت آمریکا «اولویت بالایی» دارد.

آقای سالیوان گفت، آمریکا پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران را از نزدیک زیر نظر دارد. وی افزود: «ما نسبت به گام‌هایی که آنها [جمهوری اسلامی] از زمان ترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برداشته‌اند، نگران و مراقب هستیم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفیدبا بیان اینکه در چارچوب برجام محدودیت‌های «قابل توجه و اساسی» بر برنامه هسته‌ای آنها اعمال می‌شد، گفت: « ما روی آن برنامه محدودیت‌ قرار داده بودیم، اکنون آن [محدودیت] را نداریم، چون دیگر چنین توافقی را نداریم.»

ایران و آمریکا اواخر دولت حسن روحانی مذاکرات غیر مستقیمی را در وین اتریش دنبال کردند. اما این مذاکرات پس از شش دور، در آستانه انتخابات تعلیق شد و دولت ابراهیم رئیسی هنوز زمان ازسرگیری این مذاکرات را اعلام نکرده است.

روز دوشنبه باقری کنی، از مقامات وزارت امور خارجه ایران، گفت که به زودی ملاقاتی با طرف اروپایی خواهد داشت.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران روز دوشنبه هشدار داد هر روز تاخیر جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، مساوی با تاخیر لغو تحریم‌ها علیه ایران است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG