لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۳

ند پرایس: اعضای ۱+۵ معتقدند مذاکرات برجام باید از همانجا که متوقف شد ازسر گرفته شود


ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه ۳۰ مهر گفت اعضای گروه ۱+۵ در این نظر متحد هستند که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران در وین باید در اولین فرصت ممکن و از همان جایی که دور ششم پایان یافت، از سرگرفته شود.

ند پرایس در نشست خبری روزانه خود در واشینگتن گفت، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در جریان سفر خود به خاورمیانه با متحدان در مورد شماری از نگرانیهای مربوط به ایران، از جمله فعالیتهایش در منطقه، و نیز تلاش ما برای بازگشت متقابل به توافق هستهای ایران صحبت کرد.

وی با بیان این که رابرت مالی سپس به پاریس رفته و با نمایندگان سه کشور اروپایی طرف برجام دیدار کرده است، گفت «من وارد جزئیات مذاکرات دیپلماتیک نمیشوم، ولی کافی است بگویم ایالات متحده، سه کشور اروپایی و در ابعاد وسیعتر گروه پنج به علاوه یک، در این نظر متحد هستند که دیپلماسی کماکان موثرترین راه برای قابلیت جلوگیری همراه با راستیآزمایی از دستیابی ایران به سلاح هستهای است و ما در این نظر هم متحد هستیم که مذاکرات در وین باید در اولین فرصت ممکن و از همان جایی که دور ششم پایان یافت،از سرگرفته شود.»

رابرت مالی پیش از سفر به اروپا، به خاورمیانه رفته و با مقام‌های ارشد امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی در همین ارتبط گفت‌وگو کرده بود. جزئیات زیادی از محتوای مذاکرات او منتشر نشده است، اما وزارت خارجه آمریکا آنها را مفید توصیف کرده است.

همزمان با حضور نماینده ویژه دولت آمریکا در پاریس و گفت‌وگو با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران، پاریس از تهران خواست فعالیت‌های هسته‌ای خود را که به شکل بی‌سابقه‌ای در مغایرت با برجام تشدید شده است، متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت، برای ایران «فوری و حیاتی» است که فعالیت‌های شدید بی‌سابقه‌ای را که در نقض برجام انجام می‌دهد متوقف و فورا همکاری‌های همه‌جانبه را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازسر بگیرد.

ایران و ایالات متحده شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا در وین انجام داده است که در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. با وجود تشکیل دولت جدید، ایران هنوز تاریخ بازگشت خود به این مذاکرات را اعلام نکرده است.

در مذاکرات وین نمایندگان سایر اعضای باقی‌مانده برجام، یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG