لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

گروسی «انتظار دارد» پیش از نشست شورای حکام آژانس به ایران برود


رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی. آرشیو
رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی. آرشیو

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، زیر مجموعه سازمان ملل متحد، روز سه شنبه گفت پیش بینی می‌کند به زودی دریابد که چه زمانی به ایران سفر می‌کند. به گزارش رویترز رافائل گروسی افزود انتظار دارد قبل از نشست شورای حکام آژانس در ماه نوامبر به تهران برود.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، که روز دوشنبه به واشنگتن سفر کرد، در خصوص سفر به ایران گفت پیش‌بینی وی بر اساس گفت‌وگوهایش با مقامات ایرانی استوار است، اما وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

او در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «به زودی منتظر خبری در این باره هستم.»

گروسی گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی به غیر از مجتمع تسا در کرج، در همه سایت‌های ایران می‌تواند به دوربین‌های نظارتی رسیدگی‌ کند.

کارگاه تسا در کرج اجزای سانتریفیوژهای ایران را تولید می کند. سانتریفیوژها دستگاه‌هایی هستند که اورانیوم را غنی می کنند. کارگاه کرج در ماه ژوئن مورد یک حمله خرابکارانه هدف قرار گرفت و یکی از چهار دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی از بین رفت. به نوشته رویترز، ایران سپس دوربین‌ها را برداشت و فیلم‌های دوربین تخریب شده موجود نیست.

مجتمع تسا در کرج یکی از چندین سایتی بود که ایران موافقت کرد بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن به تجهیزات نظارتی آژانس دسترسی داشته باشند و کارت‌های حافظه دوربین‌ها را که به دلیل ضبط فیلم در حال پر شدن بود، عوض کنند.

این توافق که در ۱۲ سپتامبر صورت گرفت، به جلوگیری از بدتر شدن روابط دیپلماتیک بین ایران و غرب کمک کرد.

با ادامه خودداری ایران از مشخص کردن تاریخی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای، کشورهای غربی نسبت به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایران پس از شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین، هنوز به میز مذاکرات بازنگشته است.

XS
SM
MD
LG