لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

با دستور بایدن؛ پاسخ نظامی ایالات متحده به حملات پهپادی و موشکی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی


ایالات متحده روز پنجشنبه به حملات پهپادی و موشکی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه پاسخ داد. این حملات در پاسخ به حملات مکرر به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) اعلام کرد که دو تأسیسات مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار داده است. این تأسیسات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) و گروه های وابسته به آن استفاده می‌شد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، این حملات را «دفاع از خود» توصیف کرد و تأکید کرد که این اقدامات جدا از درگیری جاری در غزه است.

وی مستقیماً ایران را به نقش داشتن در حملات به نیروهای آمریکایی متهم کرد و گفت: «ایران می‌خواهد دست خود را پنهان کند و نقش خود را در این حملات علیه نیروهای ما انکار کند. ما به آنها اجازه نمی دهیم.»

آستین همچنین وعده داده است که در صورت ادامه حملات توسط نیروهای نیابتی ایران، حملات بیشتری انجام خواهد داد.

این حملات در زمانی انجام شد که تنش‌ها در خاورمیانه به شدت افزایش یافته است. جنگ اسرائیل و حماس همچنان ادامه دارد و ایالات متحده نگران است که این جنگ ممکن است به درگیری گسترده تری در منطقه منجر شود.

دولت بایدن قبلاً حملاتی را علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی انجام داده است، اما در زمان تنش‌های عظیم، ایالات متحده به دنبال ارسال پیامی قوی به ایران و شبه‌نظامیان است تا حملات خود را تشدید نکنند و جرقه درگیری گسترده‌تری در خاورمیانه ایجاد نکنند.

XS
SM
MD
LG