لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

واکنش‌ها به حضور امیرعبداللهیان در نیویورک؛ «دست‌هایش آغشته به خون» است


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در سازمان ملل متحد. پنجشنبه ۴ آبان ۱۴۰۲
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در سازمان ملل متحد. پنجشنبه ۴ آبان ۱۴۰۲

حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در نیویورک برای شرکت در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ارتباط با درگیری‌ها میان اسرائیل و ستیزه‌جویان فلسطینی واکنش شماری از جمهوری‌خواهان در آمریکا را در پی داشته است.

مایکل مک‌کال، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» گفت: «تحت هیچ شرایطی، نباید اجازه ورود وزیر امور خارجه ایران به ایالات متحده داده شود. نیابتی‌های ایران سرگرم حمله به سربازان آمریکا در خاورمیانه هستند، و اثر انگشت رژیم در سراسر حمله حماس به اسرائیل وجود دارد. فورا روادید او را ملغی کنید.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، با بازنشر ویدیی ورود امیرعبداللهیان به نیویورک گفت: «زمانی که وزیر امور خارجه قاتل ایران در سال ۲۰۲۰ خواست به نیویورک بیاید، من گفتم نه. ما درخواست روادید او را رد کردیم. وقتی که این فرد-وزیر خارجه کنونی- خواست بیاید، با استقبال وزارت امور خارجه [آمریکا] مواجه شد.»

پمپئو در ادامه مخالفت شدید خود با ورود امیرعبداللهیان به نیویورک گفت: «در حالی که در عیش و نوش در کشورمان نشسته است، دست‌هایش آغشته به خون است [و] رژیمش آمریکایی‌های بی‌گناه را در شرایطی وحشتناک به گروگان گرفته است. این دولت باید مماشات با جمهوری اسلامی را متوقف کند.»

جونی ارنست، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آیووا، با بازنشر همین ویدیو در حساب رسمی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» گفت: «تروریست‌های مورد حمایت ایران به سربازان ما حمله کرده‌اند و اکنون آمریکایی‌ها را به گروگان گرفته‌اند. اما دولت بایدن به یک مقام ارشد ایران روادید داده است- با آغوش باز از این رژیم در خاک ایالات متحده استقبال می‌کند. مماشات باید پایان یابد.»

درل آیسا، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای درباره حضور حسین امیرعبداللهیان در نیویورک گفت حضور او در آمریکا در حالی است که «آمریکایی‌ها توسط یک گروه نیابتی ایران به گروگان گرفته شده‌اند و سربازان‌مان از سوی دیگر [گروه‌های نیابتی ایران] مورد حمله قرار می‌گیرند.»

او با انتقاد شدید از رویکرد دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی گفته اگر این رویکرد «تصحیح» نشود، آمریکا و متحدان و شرکایش همچنان هزینه گزافی خواهند پرداخت.

این نماینده جمهوری‌خواه تصریح کرد حسین امیرعبداللهیان باید «فورا» از خاک آمریکا خارج شود و تمامی مقامات بایدن که در اعطای روادید به او دست داشته‌اند، اخراج شوند.

اما جاناتان جکسون، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، در ارتباط با سفر امیرعبداللهیان به آمریکا، به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت با گفت‌وگو «با هر هزینه‌ای» موافق است زیرا تنها راه ایجاد صلح و آشتی تداوم گفت‌وگو است. جکسون تسریع مذاکرات و تسهیل صلح را گامی در مسیر درست دانست و گفت قطعا ایده خوبی است که اجازه ورود امیرعبداللهیان به واشنگتن نیز داده شود.

جاناتان جکسون، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان
جاناتان جکسون، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان

جاناتان جکسون از عقیده پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، مبنی بر لزوم برقراری صلح در خاورمیانه و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، درباره لزوم تحقق راه‌حل دوکشوری جانبداری کرد.

به گفته او، عدم وجود گفت‌وگو موجب افزایش خصومت‌ها می‌شود.

XS
SM
MD
LG