لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

امیرعبداللهیان: احتمال خارج شدن کنترل از دست همه طرفین وجود دارد


حسین امیر عبداللهیان
حسین امیر عبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نیویورک گفت: «شرایط منطقه غرب آسیا به نقطه نگران کننده ای رسیده است و هر آن احتمال خارج شدن کنترل از دست همه طرف ها وجود دارد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، او که شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورک وارد آمریکا شد، بدون اشاره به حمله شبه نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر و کشته شده بیش از ۱۴۰۰ تن که اکثر آنها غیر نظامی بودند، آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی را متهم کرد که به گفته او، «کورکورانه» از اسرائیل « در قتل عام و نسل کشی»‌ مردم غیر نظامی غزه حمایت می کنند.

این ادعا در شرایطی مطرح می شود که مقام های این کشورها بارها ضمن حمایت از اسرائیل برای پاسخ گویی به حماس، خواستار حفظ جان غیر نظامیان فلسطینی شده اند. با این حال، رهبر و سایر مقام های جمهوری اسلامی از انتقاد در مورد کشته شدن ۱۴۰۰ تن در اسرائیل خودداری کرده اند.

جمهوری اسلامی، حامی مالی و نظامی گروه شبه نظامی حماس و شمار دیگری از گروه های شبه نظامی فسلطینی است.

از طرف دیگر، مقام های آمریکایی بارها به جمهوری اسلامی در زمینه گسترش درگیری ها در خاورمیانه از طریق گروه های نیابتی اش از جمله حزب الله لبنان هشدار داده اند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره سفر ناگهانی خود به نیویورک گفت که «روز سه شنبه (دوم آبان) نشست شورای امنیت به موضوع فلسطین پرداخت و وزیر امور خارجه برزیل (به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت) دعوتی به عمل آورده بود که در این نشست حضور پیدا کنم، اما به دلیل اینکه روز سه شنبه تا دیروقت، نشست ۳+۳ قفقاز جنوبی را در تهران داشتیم، امکان اینکه به موقع برسیم، فراهم نبود.»

حسین امیرعبداللهیان اضافه کرد که روز پنجشنبه چهارم آبان، «در نشست مجمع عمومی سازمان ملل مواضع جمهوری اسلامی ایران را در موضوع تحولات منطقه» مطرح خواهد کرد.

این مقام جمهوری اسلامی سپس بر ضرورت «توقف فوری» جنگ در غزه تاکید کرد و خواستار ارسال فوری و گسترده کمک های انسان دوستانه و «مقابله با کوچاندن اجباری ساکنان غزه»‌ شد.

در این حال، سفر حسین امیرعبداللهیان با انتقادهایی همراه شده است.

جونی ارنست، سناتور جمهوری‌خواه، گفت: «در حالی که تروریست‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی حمله کرده و شهروندان آمریکا را گروگان گرفته‌اند، دولت بایدن به یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ویزا می‌دهد. این مماشات باید پایان یابد.»

مارک والاس، مدیر عامل سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، نیز با انتقاد از حضور این مقام جمهوری اسلامی در نیویورک گفت: «او که دستانش به خون آمریکایی‌ها آلوده است، نباید اجازه ورود به خاک آمریکا را دریافت می‌کرد.»

آقای والاس همچنین از هتل میلنیوم هیلتون منهتن، محل اقامت امیرعبداللهیان، خواست تا این مقام جمهوری اسلامی و هیات همراه او را اخراج کند.

XS
SM
MD
LG