لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

وزارت امور خارجه آمریکا: بازداشت کیوان صمیمی نشان‌دهنده ترس جمهوری اسلامی از مردم ایران است


کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار

یک سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای که روز جمعه در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا گذاشت، بازداشت کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار، را نشان از ترس جمهوری اسلامی از مردم خود دانست.

به گفته او، مقامات ایرانی با دستگیری کیوان صمیمی بار دیگر نشان دادند که چه قدر از مردم ایران می‌ترسند و از حقیقت وحشت دارند.

این مقام رسانه‌ای دستگاه دیپلماسی دولت جو بایدن افزود بازداشت آقای صمیمی، یادآور «میزان ناتوانی رژیم ایران در پایبندی به بنیادی‌ترین استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر و گسترده تلاش‌های مقامات ایرانی برای ساکت کردن صدای خبرنگاران» است.

شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز پنجشنبه در زیرنویس خبری خود نوشت کیوان صمیمی «عنصر مرتبط» با سازمان مجاهدین خلق، به اتهام «ارتباط دوباره با گروهک‌های ضد انقلاب خارج از کشور» بازداشت شده است.

آقای صمیمی که از او به عنوان مسن ترین روزنامه‌نگار زندانی می‌شود،‌ تنها سه ماه پیش از زندان آزاد شده بود.

مصطفی نیلی وکیل دادگستری در واکنش به این خبر اعلام کرد فرزند او از بازداشت آقای صمیمی خبر نداشته است. آقای نیلی نوشت این خبر، «بسیار شوکه‌کننده بود. با فرزند ایشان تماس گرفتم که اطلاعی نداشتند و از من خبر بازداشت را شنیدند... با توجه به اطلاع‌رسانی غیرمعمول در مورد نحوه بازداشت ایشان و عدم تماس با خانواده تاکنون نگران وضعیت سلامت ایشان هستیم.»

پیشتر سایت کلمه خبر داده بود گروهی از فعالان سیاسی مدنی داخل و خارج ایران قصد دارند روز جمعه ۱ اردیبهشت در یک نشست مجازی در کلاب‌هاوس با عنوان «گفتگو برای نجات ایران» شرکت کنند و گفته شده بود آقای صمیمی نیز یکی از این سخنرانان بود.

کیوان صمیمی ۷۴ ساله، مدیر مسئول مجله نامه است. او از دو سال پیش زندانی شده بود و بهمن ماه گذشته آزاد شد. آقای صمیمی بعد از آزادی فعالیت سیاسی داشت و از جمله از بیانیه میرحسین موسوی برای «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم» در ایران و «تدوین قانون اساسی جدید» حمایت کرد.

در حالی که رسانه‌های دولتی مدعی بودند آقای صمیمی با عفو رهبر آزاد شده، او گفته بود آزادی‌اش بعد از تحمل زندان صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG