لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

تکذیب آزادی کیوان صمیمی؛ تاریخ پایان حبس «۵ بهمن» است


کیوان صمیمی، روزنامهٰ‌نگار زندانی
کیوان صمیمی، روزنامهٰ‌نگار زندانی

در پی اعلام خبر آزادی کیوان صمیمی، خانواده این زندانی سیاسی آزادی او را تکذیب کردند.

خانواده کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار سیاسی محبوس در زندان سمنان، در گفت‌وگو با وب‌سایت امتداد در روز یک‌شنبه ۱۱ دی اعلام کردند «تا زمان انجام این گفت‌وگو» خبری مبنی بر آزادی او نشنیده‌اند و آقای صمیمی نیز «تماسی با خانواده نداشته است.»

صبح یک‌شنبه حساب توییتری روزنامه شرق از آزادی کیوان صمیمی خبر داده بود، اما امتداد پس از گفت‌وگو با خانواده‌اش، گزارش داده که تاریخ آزادی او «پنجم بهمن» ذکر شده است.

آقای صمیمی از حق استفاده از تلفن محروم است و وکیل او مصطفی نیلی نیز در حال حاضر در زندان به سر می‌برد.

کیوان صمیمی ۷۴ ساله، سردبیر نشریه «ایران فردا» و از اعضای کانون نویسندگان ایران هم‌اکنون در زندان سمنان به سر می‌برد. این روزنامه‌نگار که بهمن ۱۴۰۰ بر اساس گواهی پزشکی قانونی به طور موقت از زندان آزاد شده بود، ۲۸ اردیبهشت سال جاری در پی احضار به دادسرای اوین دوباره بازداشت شد.

آقای صمیمی که پیش از این نیز بارها زندانی شده، به دلیل شرکت در تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم و به سه سال زندان محکوم شده است.

در حال حاضر ده‌ها روزنامه‌نگار در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند. کمیته‌ حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش سالانه خود جمهوری اسلامی ایران را در کنار چین، میانمار، ترکیه، و بلاروس در صدر فهرست جهانی بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران قرار داده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG